Izraelský básník, novinář a také zakladatel školy psaní poezie Amir Or zaplnil kavárnu v DEPO2015. Diváci si poslechli jeho básně, diskutovali nad smyslem poezie v 21. století a ptali se, zda se její psaní dá naučit.

Paul Millar v roce 1968 emigroval do Skotska, kde od té doby žije. Je honorárním konzulem České republiky ve Skotsku, ale také úspěšným překladatelem a spisovatelem.

V diskusi Odkaz Václava Havla: Literatura a disidentství se setkali čínský disident a spisovatel Liao I-wu, zástupce knihovny Václava Havla Jáchym Topol a Anna Zádrapová z projektu Sinopsis „Charta 08, která vznikla v Číně, byla přímo inspirována Chartou 77, i text byl hodně podobný,“ srovnal oba důležité dokumenty Liao I-wu. Podobný byl také osud...

Čínský spisovatel, hudebník a básník Liao I-Wu, který se kvůli kritice čínského systému ocitl ve vězení a dnes dlouhodobě žije v Německu, je jedním z nejváženějších hostů veletrhu Svět knihy Plzeň 2018.

...takhle vtipně dvojsmyslně pojmenovali zástupci plzeňského Českého rozhlasu představení své práce návštěvníkům veletrhu.

Páteční program Světa knihy v Depu 2015 zakončila beseda se spisovatelem Josefem Formánkem, který návštěvníkům představil svou knihu Úsměvy smutných mužů, v níž popisuje svoje zkušenosti z léčení závislosti na alkoholu.

„Nemůžete přece jen tak napadnout svého souseda a něco mu sebrat,“ řekl v úvodu páteční diskuse nad publikací Ruská agrese proti Ukrajině její autor Jan Šír. Jednoduše tak vystihl podstatu své práce, v níž se snažil objasnit všechny okolnosti tolik diskutovaného konfliktu. K takovýmto situacím by skutečně nemělo docházet, a proto je třeba znát...

Ekonom Tomáš Sedláček na Světě knihy v Plzni publiku nepředstavoval žádnou hospodářskou teorii, ve své besedě se zaměřil na dluh literatury faktu vůči beletrii. A svou argumentaci vzal pěkně zeširoka. Na pódiu prolínal filozofii, ekonomii, fyziku a literaturu.

Židle v Ateliéru 2 do posledního místa zaplnily děti, které si přišly poslechnout víc o knize T. G. Masaryk očima slečny Alice a Mistra Viktora. Pátá kniha Tomáše Němečka a Tomáše Chluda z cyklu Velikáni do kapsy představuje prvního československého prezidenta z jiného úhlu, než na jaký jsou děti z hodin dějepisu zvyklé.

První ročník veletrhu Svět knihy Plzeň byl zahájen zvukem flétny, na kterou hrál čínský disident, autor a vzácný host Liao I-Wu. Už jen jeho účast naznačila, že plzeňský veletrh je otevřený, svobodný, světový.