Svět knihy Praha - 9.-12. května 2019

Nákupu dárků, pečení cukroví, zdobení bytu, úklid a plánování návštěv už se vám zajídá a vánoční atmosféra je stále v nedohlednu? V tomto adventním období už toho moc nedoženete, a tak bez okolků vyhoďte svůj seznam úkolů a dopřejte si chvilku klidu s nějakou dobrou vánoční knihou. Máme pro vás pár tipů, ke kterým se každoročně vrací čtenáři po...

Normalizační festival. Socialistické paradoxy a postsocialistické korekce. Tak se jmenuje nová monografie historika Přemysla Houdy, která se věnuje pozdnímu socialismu a konkrétně organizátorům folkových koncertů. Tito lidé totiž socialistickou veřejnou sféru vytvářeli, ale zároveň do určité míry proměňovali.

"V Plzni jsem poprvé, do tohoto setkání jsem ji neznal," uvedl argentinský spisovatel Juan Pablo Bertazza na besedě s návštěvníky Světa knihy Plzeň. Během pořadu popisoval své okouzlení Prahou, společné rysy Argentinců a Čechů a mluvil o práci na nové knížce.

Projeli třicet dva zemí a skoro sto třicet tisíc kilometrů. Cesta Asií, kterou plánovali téměř rok, jim zabrala devět měsíců. Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha jsou dva mladí cestovatelé z Plzně, kteří se vydali ve stopách Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda, aby zjistili, jak jimi objevená místa vypadají po šedesáti letech. Knihu Zikmund 100, která z...

Skutečný počet obětí není známý, jasné je pouze to, že akcí s krycím názvem Kámen proběhlo desítky až stovky. O provokační metodě StB přišla návštěvníkům Světa knihy Plzeň vyprávět Václava Jandečková, autorka knih Kámen: Svědectví hlavního aktéra akce "Falešné hranice" u Všerub na Domažlicku a Falešné hranice: Akce "Kámen". Oběti a strůjci...

Už loni se na Světě knihy v Plzni představilo několik polských autorů. Letos bylo v programu polské zastoupení neméně zajímavé. Polsko se totiž stalo čestným hostem a bude jím i na Světě knihy Praha 2020. Srovnat polskou a českou reportáž přijel do Plzně talentovaný polský reportér Kamil Bałuk a známý český novinář a publicista Ondřej Kundra.

Koncem dubna letošního roku vyšla Viktorii Hanišové třetí kniha. Příběh s názvem Rekonstrukce sleduje dramatickou životní cestu Elišky, která v devíti letech objeví doma mrtvou matku a malého bratra. Autorka přijela na Svět knihy Plzeň Rekonstrukci blíže představit, ale rozpovídala se také o svých předchozích dílech, plánech do budoucna a...

při zahájení letošního frankfurtského veletrhu norská spisovatelka Erika Fatlandová označila překladatele za každodenní literární hrdiny a slova o tom, nakolik je práce překladatelů důležitá, zazněla během veletrhu i z úst dalších spisovatelů.

Novinář a spisovatel Ondřej Kundra představil na veletrhu Svět knihy Plzeň 2019 svou novou knihu Vendulka. K jejímu napsání ho inspiroval snímek smutné židovské dívky fotografa Jana Lukase.

Bianca Bellová má za sebou několik bestsellerů a s novinkou Mona jistě nezůstane této metě nic dlužna. Návštěvníci Světa knihy Plzeň 2019 se s příběhem seznámili v předpremiéře.