Muž mnoha talentů, básník, prozaik, esejista, překladatel, performer a režisér Serhij Žadan je bezesporu jednou z největších hvězd ukrajinské kultury a také letošního ročníku Světa knihy Praha. Na festivalu ho uvítaly stovky diváků a čtenářů.

Filmaře a spisovatele Jindřicha Manna-Aškenazyho (*1948) a spisovatele Jana Faktora (*1951) spojuje fakt, že oba odešli z někdejšího Československa do Německa. Každý ale zakotvil z jiné strany berlínské zdi.

Dva mistři detektivek, islandský autor švýcarského původu Joachim B. Schmidt a německá hvězda Volker Kutscher se setkali na Světě knihy, aby si pod moderátorskou taktovkou čerstvého držitele Ceny Magnesia litera za detektivku Františka Šmehlíka povídali nejen o žánru, který všem třem koluje v žilách.

Nejen o své knize Nevděčná cizinka, ale také o emigraci, kterou na vlastní kůži prožila, si s návštěvníky veletrhu povídala Irena Brežná, švýcarská spisovatelka, novinářka a tlumočnice slovenského původu.

Spisovatel Aleš Palán a fotografka Libuše Jarcovjáková se na festivalu sešli, aby se s návštěvníky podělili o vzpomínky na vznik jejich společné nové knihy Mami, miluju.

Zatímco většina z nás zná válku na Ukrajině jen zpovzdálí, reportéři České televize Michal Kubal, David Miřejovský a kameraman Vojtěch Hönig ji viděli zblízka, aby nám divákům přinesli zprávy přímo z místa dění. Své zážitky vepsali do knihy Putinova válka, kterou na veletrhu Svět knihy Praha představili návštěvníkům.

Nejen o queer poezii, ale i o postavení queer komunity ve společnosti, se mluvilo na setkání organizovaném nakladatelstvím Adolescent, které představilo antologii "Toto je môj coming out". Pořad byl součástí festivalového tématu Autoři bez hranic, kde pomyslné překračované hranice nebyly pouze mezi zeměmi, ale především i ve společnosti a v nás...

O Aleně Mornštajnové a jejím nejnovějším románu Les v domě se v poslední době hodně mluvilo. Nebylo proto žádným překvapením, že se její beseda na Světě knihy těšila obrovskému zájmu.

Ben Aaronovitch je v Česku jako doma. Byl tu už několikrát, miluje knedlíky, klobásy a samozřejmě své české čtenáře. Beseda návštěvníků s britským autorem, jehož série Řeky Londýna je světovým bestsellerem, byla jako schůzka starých známých. Uvolněná, plná vtípků a zasvěcených dotazů.

Ocenění pojmenované po exilovém šéfredaktorovi Index on Censorship Jiřím Theinerovi, který v 70. a 80. letech přeložil do angličtiny díla Klímy, Havla nebo Vaculíka, k veletrhu Svět knihy Praha neodmyslitelně patří. Každý rok se tu koná slavnostní předání této prestižní ceny za přítomnosti jejího iniciátora, syna Jiřího Theinera Pavla.

Na veletrhu Svět knihy Praha se opět představí tchajwanská literatura a její autoři. V rámci programu Myslet jako ostrov, který připravilo nakladatelství Mi:Lu Publishing, se čeští čtenáři budou moci seznámit s autory Liu Ka-shiangem a Egoyanem Zhengem.

V letošním roce si významné kulaté výročí připomínají hned dvě důležité instituce – Česká televize a Český rozhlas. Trojlístek oslavenců doplňuje Národní muzeum s výročím půlkulatým.

Trochu stranou hlavního veletržního ruchu, v pavilonu v nově zrekonstruovaném pavilonu Bohemia v horní části Výstaviště, se po dva dny budou setkávat nakladatelé, agenti a další profesionálové v oblasti literatury zajímající se o knižní dění ve střední a východní Evropě. V krásných prostorách budou probíhat prezentace, setkání a diskuse nad...

V rámci programu festivalu Svět knihy Praha proběhne již tradičně také den věnovaný čtenářům young adult literatury. V sobotu 13. května opanuje Literární sál Humbook Stage a autorky a autoři, kteří svou tvorbu zaměřují na čtenáře ve věku teenagerů.