Jednou ze zajímavých debat na Světě knihy 2024 se stala diskuze na téma "Jaký život je hoden žití?" Knihu se stejným názvem přijela představit její autorka, švýcarská filozofka Barbara Schmitz. V diskuzi vystoupil také Miroslav Šafr, soudní lékař a autor knihy Ti, kteří se rozhodli. Kniha, kterou Šafr napsal společně se svou kolegyní Alenou...

Autorce osmi knih – románů, sbírky povídek i čtení pro děti – Anke Stelling vychází v češtině nové dílo s názvem Mít svý jistý. Získala za ni v roce 2016 Cenu Lipského knižního veletrhu. "Jde o takovou oslavu nejednoznačnosti," uvedla překladatelka Tereza Semotamová.

Britskou autorku, která svými "romantickými cestopisy" Vinice ve Francii, Hrad ve Skotsku, Domek v Irsku a dalšími dobyla srdce milionů čtenářek, přivítalo publikum na festivalu bouřlivým potleskem hodným rockové hvězdy.

Kafka v kostce

25.05.2024

Kafka v kostce je kniha, v níž Franze Kafku a jeho dílo svébytným způsobem představil rakouský komiksový autor Nicolas Mahler. Na veletrhu mu ji pomohl prezentovat spisovatel Jaroslav Rudiš a překladatelka Michaela Škultéty.

Zajímavé autorsko-nakladatelsko-překladatelské setkání se odehrálo nad knihou Gian Marca Griffiho Zádrhely. Diváky v zaplněném sále přivítal ředitel italského kulturního institutu v Praze, který vyzdvihl velmi dobrou spolupráci mezi Českou republikou a Itálií, a představil hlavní tři řečníky programu. Těmi byli spisovatel Gian Marco Griffi,...

Veletržní dění v Sále Pavla Šruta odstartoval program věnovaný právě tomuto oblíbenému básníkovi a autorovi, který svou tvorbu zaměřil především na děti. Hostem byla ilustrátorka Galina Miklínová.

Literární prvotina rusistky Aleny Machoninové Hella vyvolala velký zájem nejen u čtenářů, ale i u návštěvníků Světa knihy Praha, kteří ve čtvrtek krátce po poledni zaplnili sál Boženy Němcové, aby se s autorkou setkali.

Slavnostní zahájení 29. ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha se uskutečnilo symbolicky v Sále Franze Kafky. Právě osobnost a dílo tohoto spisovatele, od jehož úmrtí letos uplyne sto let, se vine celým veletrhem a mottem se stal jeho citát "Kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás."

Česká spisovatelka, překladatelka z němčiny a literární historička Radka Denemarková se stala členkou prestižní Německé akademie pro jazyk a literaturu, sdružující spisovatele, kritiky, překladatele či vědce, kteří významně přispívají k rozvoji německého jazyka a literatury. Zařadí se tak po bok takových osobností, jako Hannah Arendtová, Heinrich...

Autorovi knihy Byl jsem Sudeťák Helmutu Kopetzkymu bylo pět let, když se ocitl v jednom z nákladních vlaků, v nichž v roce 1946 přijížděly do válkou zničeného Německa statisíce sudetských Němců. Jeho rodný dům český stát vyvlastnil a prodal. Když se ho v jednom rozhlasovém pořadu hypoteticky vzdal, jeho matka s ním přerušila kontakt. Všechno se ...

Česká republika ani v letošním roce nechyběla na Lipském knižním veletrhu (21. – 24. 3. 2024, Leipziger Buchmesse). Národní stánek s doprovodným literárním programem v rámci festivalu Lipsko čte (Leipzig liest) připravila Moravská zemská knihovna z pověření Ministerstva kultury ČR.

Česká detektivka je naprosto originální a svébytný žánr. Vždy je v ní patrný svébytný český humor nebo alespoň nadsázka či ironie. Ostatní detektivní svět jako by se bral víc vážně. Petr Sagitarius je autorem série Trujkunt (vydává Argo), což jsou přesně takové české, respektive slezské originální detektivní příběhy.

O autismu se dlouho mlčelo, pak se opatrně našlapovalo, až se o něm dnes konečně mluví otevřeně. Se zajímavým počinem přišel Nadační fond Atyp, pod jehož hlavičkou vyšly karty Síly a nadhledu. A hodí se nejen pro pečující o děti s autismem. Své si tam najde snad každý.

Letos 3. června uplyne sto let od úmrtí spisovatele a pražského rodáka Franze Kafky. Jeho osobnost a odkaz budou připomínány na mnoha místech a při mnoha událostech, v knihách, blozích, podcastech a dokonce i ve videohrách, což znovu podtrhuje, jak aktuální a inspirativní jsou dodnes jeho texty a úvahy o životě a umění.