Svět knihy Praha - 9.-12. května 2019

Nejpopulárnějším literárním žánrem současnosti je thriller a dvě hvězdy tohoto žánru se sešly na společné besedě, francouzský spisovatel Bernard Minier a britský autor Tim Weaver.

Robert Menasse je zastáncem jednotné Evropy a o své názory, proč by Evropa měla být pod jednou ekonomickou střechou, se podělil i s návštěvníky veletrhu.

Portugalský spisovatel Afonso Cruz představil na veletrhu Svět knihy Praha svou knihu Květiny, která ovšem nepojednává ani tak o květinách, jako spíš o lidech.

Nahlédnout do současné argentinské literatury umožnilo návštěvníkům veletrhu setkání se spisovatelkou Marianou Enríquezovou, která představila svou zatím poslední knihu vydanou v češtině Tohle je moře.

120 tříd, tedy kolem 3 000 dětí v šestých třídách a primách se letos pustilo do čtení. V rámci projektu Souboj čtenářů se děti učily porozumět textu, kriticky nad ním přemýšlet, dělat si z něj poznámkový blok a společně v týmu pracovat, aby ukázaly porotě, jak zvládly obsah soutěžních knížek. Porota prověřila dovednosti dětí těžkými otázkami a jako...

Německého literárního historika Reinera Stacha oslovila osobnost a dílo Franze Kafky natolik, že o jeho životě vydal trojdílný životopis. Jde o skutečně ojedinělé dílo čítající dva tisíce stran.

O svůj vztah ke slavnému českému rodákovi se s návštěvníky veletrhu podělili světově uznávaní literáti Alain Filkielkraut a Marek Bienczyk.

Španělského autora Javiera Cercase a německého literárního historika Reinera Stacha spojuje, že ve svých dílech pracují se skutečností a úzkostně se vyhýbají smyšlenkám. Přesto nejde o žádná strohá díla, ale o příběhy, které se příjemně čtou.

Diskuse hned se dvěma držiteli Nobelovy ceny za literaturu najednou je věc nevídaná. Světu knihy Praha se tento organizační husarský kousek povedl, a návštěvníci zcela zaplněného sálu kina Lucerna se tak mohli setkat s rumunskou spisovatelkou žijící v Německu Hertou Müllerovou a peruánským autorem působícím ve Španělsku Mariem Vargasem Llosou.

"Když píšete romány, potřebujete nutně dodržovat disciplínu. Básník si může dovolit chvilku psát a chvilku ne. Při psaní románu musíte mít disciplínu, jinak se vám rozdrobí. Už Flaubert říkal, že být spisovatel představuje životní styl. Takže pracuji sedm dní v týdnu, dvanáct měsíců v roce. Nepracuji na počítači, píšu perem a inkoustem. Potřebuji...

Držitelka Nobelovy ceny za literaturu z roku 2009 Herta Müllerová přijela na veletrh Svět knihy Praha, aby tu před zcela zaplněným Velkým sálem představila svoji práci i novou knihu Liška lovec.

Padesáté výročí založení Evropské komise se blíží, což je důvod pro velkolepé oslavy. A podle evropských úředníků neexistuje pro připomínku tohoto jubilea lepší místo než bývalý vyhlazovací tábor v Osvětimi. Inspektor Brunfaut má naproti tomu jiné starosti: vyšetřování vraždy v bruselském hotelu Atlas zastavila vyšší místa, a on tak musí začít...

La semana pasada los espacios de la Expo Praga han sido tomados por la XXV. edición de la FIL Praga. Durante cuatro días (9 - 12 de mayo 2019) Praga se convirtió en América Latina, cuyos países han sido nuestro invitado de honor. Así lo confesó la traductora del español más conocida en República Checa: Anežka Charvátová.

Na úpatí starodávného buddhistického kláštera Däpung nedaleko Lhasy se setkají tři lidé ze zcela odlišných prostředí. Čínský autor Ning Kchen ve svém románu Nebe nad Lhasou, který obdržel v roce 2011 nejvýznamnější čínskou Š' Naj-anovu cenu, vykresluje prostředí v němž se střetne francouzský biolog, který opustí Evropu, aby se stal buddhistickým...