Míša Faktorová, která má na svém instagramovém účtu Radši knihu téměř devatenáct tisíc sledujících, je další bookstagramerkou s níž je Svět knihy v úzkém kontaktu. Na prahu nového roku nás zajímalo, jaké knihy ji v posledních měsících zaujaly, jaké by nám pro rok 2023 doporučila, ale třeba i to, jestli ji někdy knihy přivedly do neobvyklých situací...

Číst knížky bylo dříve jako chodit do kina - o knihách se mluvilo s přáteli, tak jako se teď bavíme o hollywoodských trhácích či sériích. Bookstagrammeři jako je Klára z @klariny.knihy jsou takovými obrozenci čtení, kteří knížky vracejí na výsluní, přinášejí moderní sdílení, recenze a nefalšované knižní nadšení.

"Já myslím, že civilizace není dobrá, když je bez kultury," poznamenal kdysi Jan Werich, který považoval kulturu jako základ štěstí a spokojenosti. V případě současné válečné situace na Ukrajině jsou pod palbou nejen města, ale i celá kulturní rovina společnosti. Svět knihy Praha je v úzkém kontaktu s Nadačním fondem Charon, který kromě českých...

Mezi hosty letošního ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha byla i islandská spisovatelka Vilborg Yrsa Sigurdarđóttir, které se říká "královna severské krimi". Těšila se velkému zájmu českých čtenářů a je tedy jasné, že se stejným zaujetím se setká i její nová kniha Ticho (vydává Metafora, překlad Hana...

Německý Frankfurt má za sebou už 74. ročník knižního veletrhu. Nemohli tu samozřejmě chybět ani čeští zástupci, kteří představili to nejlepší, co tuzemský knižní trh nabízí. Jak naši účast viděl ředitel společnosti Svět knihy Radovan Auer?

V pátek 23. září ožilo plzeňské DEPO2015 dětmi. Svět knihy, který se v zajímavém industriálním prostoru představil už potřetí, byl totiž letos zaměřen právě na malé a dospívající čtenáře. Dostal podtitul "festival čtenářství a knížek pro školy i rodin".

Festival Svět knihy dětem Plzeň bude probíhat v areálu DEPO2015 po celý pátek 23. září, a to od 8.45 do 19.00 hodin. Program zahrne autorská čtení, besedy, workshopy, prezentace, divadelní představení i soutěže.

Změna přichází, když něco končí a zároveň něco jiného začíná. Jednu změnu žijeme právě teď. Jak velká ta změna je a bude jen tuším. Co přinese? Na to se ve svém článku zaměřil umělec a spisovatel Martin Patřičný.

Francesca Melandri a Marek Šindelka debatovali na jednom ze závěrečných setkání Světa knihy Praha 2022 o tom, jak se liší tvorba knih a scénáře. Oba se věnují psaní literatury a scénáristice. Melandri je dokonce pod jedním filmem podepsaná jako režisérka. Jejich vhled do tématu byl proto velmi praktický.

Přestože měla beseda s Luigim Zojou a Tomášem Sedláčkem název Všechny cesty vedou k filozofii, řečníci se nakonec shodli na jiném závěru. Na jednom pódiu se sešel známý italský psychoanalytik a spisovatel Zoja s ekonomem, filozofem a pedagogem Sedláčkem. Setkáním provázel dramaturg Světa knihy Guillaume Basset.

Nechybělo mnoho a oblíbení autoři Martin Vopěnka a Guido Sgardoli by dnes nebyli hosty Světa knihy Praha, ale navštěvovali bychom je ve veterinární ordinaci nebo v kanceláři odborníků na jadernou chemii. Právě tato povolání totiž vystudovali, aby je nakonec vyměnili za psaní knih.

Závěr ukrajinského programu v sekci Literatura jako hlas svobody patřil mladé ukrajinské novinářce pracující pro světová média Natalii Humeňuk a českému žurnalistovi, zástupci šéfredaktora časopisu Respekt Tomáši Brolíkovi.

Setkání s italskou autorkou Stefanií Auci proběhlo pod taktovkou překladatelky jejích knih Alicí Flemrovou.

V sále Literatura jako hlas svobody představila svou knihu Katovo poslední přání ukrajinská autorka Jevhenija Kononenko za přítomnosti překladatelky svého díla Jiřiny Dvořákové.