Jan Guillou: Chci, aby to, co píšu, mělo nějaký smysl

14.10.2018

Švédský spisovatel Jan Guillou o úspěšném cyklu historických románů Velké století, ale také o svém vztahu k Československu a o tom, proč pro něj byla fantastická zkušenost stát se politickým vězněm ve Švédsku.

Hlavním zahraničním návštěvníkem prvního ročníku veletrhu Svět knihy Plzeň byl švédský spisovatel Jan Guillou. V závěrečné debatě s Ladislavem Nagyem mimo jiné prozradil, že nápad na knižní sérii Velké století vzešel z rozhovoru s manželkou při sbírání hub. A byl to právě Guillou, kdo společně s ředitelem veletrhu Radovanem Auerem a dramaturgem Guillaumem Bassetem slavnostním přípitkem celý veletrh zakončil.

iLiteratura: Začněme otázkou, která jistě napadne mnoho čtenářů, když začnou číst vaši sérii historických románů Velké století. Co vedlo švédského spisovatele k tomu, že hlavními postavami svého projektu udělal Nory?

Jan Guillou: Důvodem je, že jsem se inspiroval svými norskými příbuznými. Můj dědeček a jeho dva bratři skutečně promovali jako inženýři v Drážďanech v roce 1901. To je fantastický začátek pro příběh, rok 1901, začátek celého století. Kromě toho je Norsko zajímavější; i když se děj později přesune do Švédska, je dobré mít na začátku Norsko, jehož národní hnutí a získání nezávislosti tvoří zajímavou součást evropské historie, zatímco Švédsko bylo Švédsko v podstatě už tisíc let.

Zbytek rozhovoru najdete na iLiteratura.cz
Ptal se Jan Liška.