Milan Děžinský a Petr Hruška o metafyzice každodennosti

08.11.2018

Jak ovlivňuje každodenní rodinný život tvorba, která se jím inspiruje? Dva známí básníci Milan Děžinský a Petr Hruška se v Plzni sešli u jednoho stolu, aby si s Jaromírem Typltem popovídali o skrytých, někdy až záhadných souvislostech všedního života. 

„Nedokážu psát to, co nežiju. Mí blízcí se zcela přirozeně stávají mými motivy či kulisami,“ vysvětlil Milan Děžinský, kterému loni vyšla jeho šestá kniha. Obcházení ostrova získalo cenu Moleskine Litera za poezii. „Mí blízcí mají občas tendenci mi vyčíst, že o nich píšu. Pak si ale uvědomí, že nejvíc se v tom ráchám já. A pak také rozumí tomu, že text je velká sublimace, že nejde o zápis reality. Že nemají co do činění s portréty. Avšak kritici či čtenáři mi někdy vyčítají, že jsem surovec. A pak se domnívají, že mých blízkých ví mnohé. Je to ale past, za kterou si mohou sami,“ doplnil Petr Hruška. Také Hruškovi vyšla loni básnická sbírka. Nese název Nevlastní

V rovnici tvorby krom autora a jeho inspirace zbývá ještě čtenář. Myslí na něj básníci při psaní? „Při finalizaci se snažím procházet texty očima čtenáře. Snažím se o to, aby byly krystalicky čisté. Rád bych došel k takovému tvaru, který je blízký japonským a čínským autorům. Jedním jasným výsekem dokážou popsat celou realitu,“ prozradil Děžinský. 

Petr Hruška se na čtenáře při psaní neohlíží: „O čtenáři vím, ale nemyslím na něj. Jinak mu začnu bezděčně podlézat.“ Ostravský básník se chystá na vydání další knihy. „Už mám možná název. Je to ale v takové křehké fázi, že se to neodvažuji nikomu říct,“ upřesnil Hruška. 

Diskuzi o schopnosti psát o věcech, které nás každodenně obklopují, uzavřel na Světě knihy Plzeň silný déšť a vítr, který bušil do oken kavárny v DEPO2015. „Mluvit o poezii se nemá, to je jasný pokyn z nebes,“ ukončil první ze dvou dnů věnovaných literatuře Petr Hruška.

Milan Děžinský, nositel ceny Magnesia Litera za poezii (2018), a Petr Hruška, oceněný Státní cenou za literaturu (2013), vydali své první básnické sbírky v 90. letech a každá jejich nová kniha je mezi zájemci o českou poezii vnímána jako událost. Spojuje je schopnost psát neobvykle pročištěným, čtenářsky přístupným jazykem, kterým dokážou vystihnout běžnou každodenní realitu.