Knižní inspirace: Příběhy první světové války

16.11.2018

Více než sto let stará historie snadno vybledne a v důležitých historických milnících se rychle rozpouští konkrétní lidské osudy. Letošní oslavy 100 let od konce masakru, který si vyžádal na 17 milionů obětí, z toho asi 200 tisíc Čechů, ale znovu vzbuzují zájem o první celosvětový vojenský konflikt. Ať už se v dějinných obratech Velké války dobře orientujete, nebo tuto epochu teprve začínáte objevovat, inspirujte se díly s válečnou tématikou, jež dokážou vrátit život mezi černobílá fakta.

Pro vyznavače klasiky

Nemůžeme mluvit o první světové válce a nezmínit Na západní frontě klid Ericha Marii Remarqua. Už během prvního roku na pultech (1928) se prodalo na milion kusů tohoto díla. Místo adorování vojenské vřavy se Remarque soustředí na nesmyslnost války a utrpení jejích obětí. Také nejpřekládanější česká kniha se zabývá první světovou válkou. Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války Jaroslava Haška si mohou čtenáři přečíst v 58 jazycích. Novinář, spisovatel, bohém a mystifikátor Hašek se inspiroval vlastními zkušenostmi a vtipným způsobem poukázal na absurditu rakousko-uherských válečných poměrů. Autobiografický příběh Ernsta Hemingwaye Sbohem, armádo se věnuje nejenom marnosti války, ale také vztahu mezi americkým vojákem v italské armádě a jeho anglickou ošetřovatelkou. Tragický příběh těžce raněného a znetvořeného vojáka v knize Daltona Trumba Johnny si vzal pušku taktéž odkazuje na nesmyslnost válečného běsnění. Název románu je reakcí na náborový slogan americké armády „Johny, vezmi si pušku“. Dějištěm slavné novely Petr a Lucie nejsou zákopy, ale Paříž. Dílo Romaina Rollanda citlivě odhaluje, jak válka ovlivňuje životy daleko od front. Aktivity a vojenské úspěchy legionářů bezesporu usnadnily vznik Československa. O útrapách v legionářské České družině se rozepsal brigádní generál a spisovatel Rudolf Medek. V pentalogii Anabáze popisuje Medek poslední měsíce války v Rusku a návrat domů. Přečíst si však můžete též Medkovy legionářské básně, například ve sbírce Lví srdce. Zkušenostem Fráni Šrámka z první světové války je věnována povídková kniha Žasnoucí voják. Osm povídek uzavírá vzpomínání autorovy manželky s názvem Šrámek voják.

Nová ohlédnutí

Velká válka zdaleka neskončila listopadem roku 1918. Její ozvěnu lze najít i v současnější literatuře. Sebastian Faulks v knize Ptačí zpěv z roku 1993 popisuje lásku a boj o život mladého anglického vojáka ve Francii. Dílo se deset let od svého vydání umístilo mezi patnácti nejoblíbenějšími knihami britských čtenářů. Válečný kůň od Michaela Morpurga je původně určený mladším čtenářům, avšak příběh o putování koně válečnou vřavou jistě osloví i starší knihomoly. Na motivy knihy natočil v roce 2011 Stephen Spielberg stejnojmenný film. Pokud si potrpíte na rodinné ságy, sáhněte po trilogii Kena Folletta začínající románem Pád titánů. Follett proplétá osudy rodin v různých částech světa, zároveň se však drží historických faktů. Michal Kocián a Zdeněk Ležák připravili ke stoletému výročí vzniku československých legií výpravný komiks Stopa legionáře, na který o rok později navázal druhý díl přibližující osudy známých legionářů. Michail Osorgin v Příběhu jedné moskevské ulice zachycuje život v domě profesora ornitologie a jeho okolí od roku 1914 do roku 1920, období poznamenaném mnoha tragickými zvraty.

Literatura faktu

Spletité události předcházející vypuknutí války popisuje Christopher Clark v publikaci Náměsíčníci. Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce. Autor vnáší do diskuze celou řadu nových pramenů a vykresluje obraz počátků války trochu jinak, než jej můžeme znát. Historii prvního měsíce války rekapituluje Barbara Tuchman v knize Srpnové výstřely. Autorka poutavě ilustruje krátkou cestu od míru k válce - jak na bojištích, tak v hlavách. V roce 2015 vyšla vzpomínková kniha devíti českých vojáků Přišel befel od císaře pána, jejímiž autory jsou Pavla Horáková a Jiří Kamen. Kompozici z deníků či dopisů doplňují autentické fotografie, pohlednice či kresby. Německý historik a ředitel Centra válečných studií na univerzitě v Dublinu Robert Gerwarth se v knize Poražení: Světová válka byla jen jedna věnuje konci války a jejím důsledkům pro Evropu a svět a připomíná mimo jiné často opomíjené násilí, které provázelo usazování míru. Pokud vás zajímají vojenské operace, sáhněte po lakonicky pojmenovaném díle britského vojenského historika Johna Keegana První světová válka. Dvěma nejkrvavějším a nejdelším bitvám se věnuje kniha 1916 Verdun a Somma od dalšího britského vojenského historika Juliana Thompsona. Kromě popisu strategií jednotlivých částí bitev a každodenního strádání vojáků je v publikaci na 30 faksimilií. Méně známou kapitolu z českého vojenství představuje Jindřich Marek v knize Žraloci císaře pána. Oblasti jako je Terst, Pula, Šibenik, boka Kotorská, ostrov Lošinj, Zadar, Split či Rijeka se po dobu světového konfliktu a po něm staly domovem několika tisíců českých námořníků. Více o událostech, které neoddělitelně souvisí s koncem první světové války, líčí kniha Karle Schelleho Vznik Československé republiky 1918. A konečně nesmíme zapomenout na Ilustrovanou Ústavu České republiky, která nedávno vyšla ke 100. výročí vzniku samostatného Československa