Mariusz Surosz: „Měli bychom se zamyslet, jak vypadá česko-polské příbuzenství.“

09.10.2018

Po úspěchu knihy Pepíci, kterou její autor popisuje jako slabikář pro inteligentní Poláky, vydal Mariusz Surosz další knihu o českých osudech. V osmi portrétech s názvem Ach, ty Češky! představuje polský novinář žijící v Praze příběhy slavných i méně známých českých žen.

„Tyto ženy měly odvahu říct ne. A říct ne v období okupace chce velkou odvahu. Kromě toho měly zodpovědnost za děti a rodiny, ale nevolil jsem jejich osudy kvůli ženskému pohledu,“ vysvětloval Surosz svůj pohled. Doplnil též, že čtyři ze svých hrdinek potkal a strávil s nimi poměrně dost času. A mnohé z nich byly překvapené jeho dotazy - ptal se totiž jinak než Češi.

Nejznámějším jménem v knize je Věra Čáslavská. Při rozhovoru otevřel Mariusz Surosz nečekané pojítko s Polskem. Slavná olympijská vítězka mu prozradila, že první medaili vyhrála v Krakově a že zde našla minci - groš, který používala jako talisman na všech závodech ve světě. „Zjistil jsem, že pro mnoho mladých Čechů už není Věra Čáslavská moc známé jméno. Ale konec konců spousta Poláků netuší, kdo to byl Václav Havel,“ dodal Surosz.

Diskuze se také točila kolem česko-polských vztahů. V minulosti byly podle spisovatele poznamenané vzájemným soupeřením. Připoměl také, že příští rok uplyne sto let od Sedmidenní války mezi Polskem a Československem o Těšínsko. Dnešní vztahy označil Mariusz Surosz jako vzájemnou přítomnost. „Češi jsou v Polsku velmi populární, každý rok vyhrávají anketu o nejoblíbenější národ. Myslím ale, že Poláci víc než Čechy milují svou představu o Češích. Představují si vás jako hrdiny z Hrabalových nebo Menzelových děl, jako lidi, co sedí v i za války v hospodě a kašlou na všechno,“ řekl Surosz. Dodal také, že polští průvodci představují turistům rozdíl mezi našimi národy následovně: devadesát procent Poláků jsou katolíci, devadesát procent Čechů jsou alkoholici. „Ale katolíci taky chlastají,“ poznamenal se smíchem Marisusz Surosz.

Autor momentálně plánuje třetí knihu. „Bude také o Česku a o Češích. A chtěl bych, aby byla ještě složitější a propracovanější,“ prozradil, ale konkrétní téma si nechal pro sebe.