Setkejte se s českými autory na Světě knihy Plzeň

18.09.2018

Na knižní veletrh a literární festival Svět knihy míří do Plzně nejenom nakladatelé se svými tituly za zvýhodněné ceny, ale také spisovatelé a autoři. O programech čínského disidenta Liao I-wu, malé polské delegaci nebo o nejpopulárnějším švédském spisovateli už jsme se rozepsali. Co ale nabízí české zastoupení?

Foto: Petr Horník / Právo

Kromě Tomáše Sedláčka, který bude mluvit o literatuře faktu, se budete moct potkat s Josefem Formánkem. Jeho Úsměvy smutných mužů si užijete nejenom v úryvcích z úst autora, ale také v letním kině na nádvoří v depu. Marek Toman, který nechal v románu Chvála oportunismu ožít Černínský palác, nyní vypráví příběh sochy Neptuna z Grébovky. A povídat o něm čtenářům bude v pátek odpoledne. Ukázku z nové knihy najdete například zde.

Málokterý zapálený čtenář přehlédl knihu Hana Aleny Mornštajnové. „I když je holokaust součástí příběhu, Hana není jen knihou o pronásledování Židů. Je to především příběh dívky, jejíž plány a sny se střetly s krutou realitou. Původně jsem chtěla psát o tyfové epidemii ve Valašském Meziříčí. Zasáhla město v roce 1954 a zanechala za sebou několik mrtvých. Protože tehdy těžce onemocněla i moje babička a s následky nemoci se musela vyrovnávat po zbytek života, něco málo jsem o té události věděla,“ vysvětlovala spisovatelka okolnosti vzniku díla, jež získalo cenu České knihy, pro magazín Oko Kosmasu. O Haniných útrapách si s Alenou Mornštajnovou budete moct popovídat v sobotu po obědě. 

Na Svět knihy dorazí také další známá autorka z Moravy píšící příběhy odehrávající se v pohnutých dějinách 20. století. Kateřina Tučková bude v sobotu spolu s Markem Šindelkou, držitelem Ceny Jiřího Ortena a dvou cen Magnesia Litera, diskutovat o prolínání fikce a pravdy a o tom, jak k nám prostřednictvím vyprávění pronikají podstatné pravdy. 

Čeká nás též čtení z předních západočeských básníků i prozaiků (v sobotu v 16 a 17 hodin). O svých knihách budou povídat Karel Hvížďala & Jiří Přibáň, Jan Grygar, Daniela Šafránková, Václav Žmolík, Jan ŠírMilan Děžinský a Petr HruškaKamil PešťákFrantišek KoukolíkOndřej KundraVratislav Maňák či Václava Jandečková.

Prohlédněte si celý program Světa knihy Plzeň a naplánujte si zajímavá setkání!