Naši Poláci: Mariusz Szczygieł a Zbigniew Czendlik

16.09.2018

Proč se Poláci intenzivně zajímají o českou kulturu a společenské dění a naopak to nefunguje? Dva Poláci, kteří toho o Češích vědí možná více než Češi sami o sobě, budou na Světě knihy Plzeň diskutovat o česko-polských vztazích, láskách, nenávistech a stereotypech. Setkejte se s Mariuszem Szczygiełem a Zbigniewem Czendlikem.

Zbigniew Czendlik je římskokatolický farář sídlící v Lanškrouně. Narodil se v polských Beskydech, ale v Česku žije už více než čtvrt století. Zahlédnout jste ho mohli v několika televizních pořadech, kandidoval také do Rady Českého rozhlasu. V roce 2016 mu vyšla kniha Postel hospoda kostel, v níž na sebe pomocí dotazů Markéty Zahradníkové mnohé prozradil. Kniha získala cenu čtenářů na předávání Magnesia Litera. Letos v květnu vyšla Postel hospoda kostel v Czendlikově rodné polštině. Na překlad dohlédl Mariusz Szczygieł. 

„Český národ je nejoblíbenějším sousedem Poláků. Poláci Česko prostě milují. Zájem Čechů o Polsko není takový jako Poláků o Česko, což je i pochopitelné. Mám na mysli kauzy s potravinami, což jsou sice trochu mediální bubliny, ale obecně boj o trh ten vztah ovlivňuje,“ řekl Czendlik v rozhovoru pro Reflex.

Polský novinář a spisovatel Mariusz Szczygieł se představil českým čtenářům hlavně prostřednictvím knihy Gottland, která vyšla v roce 2006. Gottland zkoumá českou historii 20. století. Kniha se stala českým a světovým bestsellerem, získala například v roce 2009 cenu za Evropskou knihu roku a byla přeložena do 17 jazyků. Szczygieł přijel poprvé do Česka až ve svých 35 letech v roce 2000. Česky se naučil kvůli Martě Kubišové, o níž chtěl napsat reportáž. 

„Dělal jsem v polštině rozhovor s Helenou Vondráčkovou, která mi vyprávěla o Martě Kubišové. Vůbec jsem nevěděl, kdo to je. A tak jsem se ptal v Polsku, ale tam ji také nikdo neznal. Zjišťoval jsem proto, jestli vůbec polský rozhlas alespoň jednou pustil nějakou její píseň. A ne, nepustil. Říkal jsem si, že musím o Kubišové napsat reportáž, ale musím s ní nejdřív mluvit. Řekli mi, že umí trochu anglicky - já anglicky nemluvím vůbec. Říkal jsem si 'Ježíš, čeština je tak skvělá, je pro mě jako hudba, tak se naučím česky.' A za rok už jsem s paní Kubišovou mluvil,“ prozradil v rozhovoru pro Český rozhlas. Sám sebe označuje za krypto-Čecha, což je víc než jen obyčejný čechofil. 
>> Spisovatel Szczygiel: Češi nejsou poseroutkové

Naši Poláci: Mariusz Szczygieł a Zbigniew Czendlik
> sobota, 17.00 / Klempírna