Tomáš Sedláček o dluhu literatury faktu

15.09.2018

Ekonoma Tomáše Sedláčka není třeba dlouze představovat. Bývalý poradce Václava Havla a ministra financí, člen Národní ekonomické rady vlády, bankovní makroekonomický stratég, člen správní rady Nadačního fondu proti korupci, stipendista Yale University, vysokoškolský pedagog a autor několika knih však na Svět knihy Plzeň nepřijede mluvit o ekonomice. Jeho tématem bude literatura faktu.

Tomáše Sedláčka a Zbigniewa Czendlika budete moct potkat na plzeňském Světě knihy - byť bude mít každý z nich jiný pořad.

Nejslavnější Sedláčkovou publikací je bezpochyby Ekonomie dobra a zla: Po stopách lidského tázání od Gilgameše po finanční krizi. Kniha vyšla v 21 jazycích a obdržela Německou ekonomickou knižní cenu na Frankfurtském knižním veletrhu za originální filozofický přínos ekonomii. Ekonomie dobra a zla vyšla v roce 2009 a od té doby Sedláček nezahálel. Letos mu vyšla už osmá kniha. Kafkonomie: Z boží vůle bankéř: rozhovor Romana Chlupatého se zabývá vhledem do světa lidí, kteří rozhodují o vzniku a toku peněz. 

Příspěvek Tomáše Sedláčka na Světě knihy Plzeň nese název Literatura faktu a její dluh vůči beletrii. Literatura faktu bývá často prezentována jako svébytný, na beletrii nezávislý žánr. Pokud jsou ale obě cestami k pochopení světa a lidské povahy, nemohla by se literatura faktu od krásné literatury něčemu přiučit? Nemohla by čerpat potravu a inspiraci z bájí, příběhů a vyprávění? Opravdu nenajdeme v literatuře faktu ani střípek fikce?

Tomáš Sedláček: Literatura faktu a její dluh vůči beletrii
> pátek 12.00 / Klempírna

Přečtěte si rozhovory s Tomášem Sedláčkem:
>> Nejsem popekonom, říká Tomáš Sedláček. Od Havla se naučil nebrat život příliš vážně
>> Tomáš Sedláček: Před 10 lety nám nezkrachovalo bankovnictví technicky, ale intelektuálně. Bůh trhu je mrtev
>> Tomáš Sedláček: Vyhazovem to nekončí, ale začíná
>> Tomáš Sedláček: Z ekonomie se stalo moderní náboženství, nejekumeničtější víra světa
>> Tomáš Sedláček: Trumpovi už nejde jen o blaho Ameriky, ale o rozvrat Evropy a nově i G7