Letní kino, Pijácká čítanka v pivovaru nebo Otylé ach. Svět knihy Plzeň vyráží ven z depa

14.09.2018

Na knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Plzeň nečekají na návštěvníky jenom stánky s knihami za zvýhodněné ceny, besedy, autogramiády, dětské pořady či diskuze. Program se odehraje i mimo zdi DEPO2015. Od nádvoří depa až po Loosovy interiéry jsou připraveny festivalové lahůdky. 

ÚTERÝ

Broken Words
Krutá poezie v kombinaci s živou zvukovou koláží a působivým videoartem. Existenciální básnický dialog čínského exilového spisovatele Liao I-wua a plzeňského básníka Iva Hucla za účasti obou autorů. Hudba: Tomáš Vtípil, videoart: Petra Bučková.
> 20.00 / Moving Station

PÁTEK

Marek Šindelka: Únava materiálu
Čtení Marka Šindelky, nositele Ceny Jiřího Ortena a Magnesie Litery za prózu, v unikátních prostorech Loosových interiérů.
> 15.00 / Loosovy interiéry, Bendova 10

Pijácká čítanka
Kde jinde číst z Pijácké čítanky než v plzeňském pivovaru? Kde jinde zpívat pijácké odrhovačky a poslouchat sugestivní autorský přednes jednoho z největších pijáků dneška spisovatele Petra Stančíka než právě tady? Knihu o dvanácti tematických kapitolách sestavili Radim Kopáč a Jakub Šofar, předmluvou opatřil Jan Nejedlý a vydalo nakladatelství Slovart.
> 17.00 / Salon Secese v prostoru Plzeňského Prazdroje

Letní kino: Úsměvy smutných mužů
Promítání filmu bude uvedeno autorem předlohy Josefem Formánkem Úsměvy smutných mužů přiblíží příběhy úspěšných chlapů, kteří se přes dno lahve dostali na samotné dno života. Na dno, odkud vede už jen cesta vzhůru.
Drama / Komedie, Česko, 2018, 92 min. Hrají: David Švehlík, Jaroslav Dušek, Ondřej Malý, Ivan Franěk, Marika Šoposká, Simona Babčáková, Jiří Maryško a další. 
Vstupné - návštěvníci veletrhu (s páskou) vstup zdarma, platící divák (cena dle sazebníku vstupného na veletrh) obdrží vstupenku na veletrh na sobotu 22. 9. 2018.
> 20.30 / DEPO2015 nádvoří

SOBOTA

Mariusz Szczygieł
Čtení Mariusze Szczygieła, známého polského spisovatele, v unikátních prostorech Loosových interiérů.
> 15.00 / Loosovy interiéry, Bendova 10

Otylé ach
Poetický příběh lásky a zrady sestavený z básnických sbírek Josefa Hrubého Milost a Otylé ach, která mimo jiné získala cenu Magnesia Litera za rok 2011. Na jevišti komorního divadla Dialog texty ožijí v syrovém provedení členů Divadla JakoHost a plzeňské symphony metalové kapely Avidity for. Režie Blanka Luňáková.
> 20.00 / Divadlo Dialog

STÁLÉ PROGRAMY

Bibliobus
Od roku 1996 Knihovna města Plzně, p. o. obyvatelům okrajových částí Plzně poskytuje knihovnické služby prostřednictvím svého Bibliobusu. Služeb této "knihovny na kolech" každoročně využijí čtyři tisícovky návštěvníků, kteří zde uskuteční přes 20 000 výpůjček. Bibliobus nabízí široký výběr krásné i naučné literatury pro dětského i dospělého čtenáře. Pravidelně, každý týden na devíti stanovištích, si uživatelé mohou vybírat z aktuální nabídky více než 3 500 knižních titulů, téměř 500 AV médií s načtenými knihami do ucha, 34 titulů periodik nebo 40 deskových her. Jasně žlutý autobus s výrazným logem knihovny na boku je vyhledáván především seniory, pro něž by bylo obtížné uskutečňovat návštěvy v kamenných knihovnách v centru města, a také maminkami s malými dětmi, pro které je návštěva Bibliobusu opravdovým zážitkem.
> DEPO2015 nádvoří

Samoobslužná hra pro veřejnost
Bubliny Rychlých šípů Rychlé šípy již 80 let vévodí českému komiksu. Na veletrhu naleznete 16 očíslovaných KOMIKSOVÝCH BUBLIN se slavnými hláškami z Rychlých šípů. Do tabulky s tajenkou, kterou si vyzvednete v infostánku Světa knihy, dopište písmena podle číslic bublin. Správně vyluštěnou tajenku odevzdejte zpět na infostánek, kde dostanete drobnou odměnu. Hra je určena dětem i dospělým, kteří si rádi připomenou nestárnoucí dobrodružství Rychlých šípů.

Udělejte si fotku s Rychlými šípy!
Kdo by se nechtěl stát alespoň na chvíli členem slavného klubu Rychlých šípů? V našem fotokoutku máte jedinečnou šanci vyfotit se s Mirkem Dušínem či ostatními hochy z nestárnoucí pětky. Určitě je na veletrhu potkáte. 
> DEPO2015 nádvoří

Navštivte Muzeum knihtisku a knihy v Plzni 
Expozice představuje Plzeň jako kolébku tisku v Čechách. První část prohlídky seznamuje návštěvníky s nejdůležitějšími knihami vytištěnými od druhé poloviny 15. století do první poloviny 16. století v Plzni. Další část prohlídky je zaměřena přímo na proces výroby knihy. Uvidíte ruční sazárnu, první sázecí stroje, stroje knihtiskové a různá zařízení potřebná pro knihtisk. Prohlídka pokračuje výstavou strojů používaných při závěrečné úpravě tiskovin: skládacího stroje, řezačky a drátošičky. Tato část expozice je doplněna informacemi o tiskárnách působících v Plzni v 19. a 20. století. Návštěvníci veletrhu Svět knihy Plzeň, kteří se prokáží platnou páskou z veletrhu, mají 50 % slevu. Slevu lze uplatnit 21.-22. 9. Více informací o muzeu najdete na https://www.mkkp.cz/

Celý program si můžete prohlédnout a naplánovat zde. Vstupenky si můžete koupit v předprodeji.