Svět knihy Praha - 9.-12. května 2019

při zahájení letošního frankfurtského veletrhu norská spisovatelka Erika Fatlandová označila překladatele za každodenní literární hrdiny a slova o tom, nakolik je práce překladatelů důležitá, zazněla během veletrhu i z úst dalších spisovatelů.

Novinář a spisovatel Ondřej Kundra představil na veletrhu Svět knihy Plzeň 2019 svou novou knihu Vendulka. K jejímu napsání ho inspiroval snímek smutné židovské dívky fotografa Jana Lukase.

Bianca Bellová má za sebou několik bestsellerů a s novinkou Mona jistě nezůstane této metě nic dlužna. Návštěvníci Světa knihy Plzeň 2019 se s příběhem seznámili v předpremiéře.

Pod moderátorskou taktovkou Davida Brabce a Filipa Koryty alias Dr. Filipitche představili nakladatelé návštěvníkům veletrhu Svět knihy Plzeň své podzimní novinky.

Překladatelka EVA PROFOUSOVÁ se už mnoho let snaží propagovat českou literaturu v Německu, kde od roku 1983 žije. Právě jí mohou tuzemští autoři jako Radka Denemarková, Jáchym Topol, Kateřina Tučková a další děkovat za to, že si jejich díla mohou přečíst i němečtí čtenáři. O překládání se od Evy Profousové dozvíte více v sobotu po poledni na Světě...

Je časté, že se filmoví scénáristé inspirují literárními předlohami více či méně známých knih či je přímo upravují. Pro návštěvníky veletrhu jsou takové filmové lahůdky přichystány hned tři - každá v jiný den, jiný čas a s jiným tematickým zaměřením, ale každá něčím výjimečná. Projekce proběhnou přímo v dějišti veletrhu, v Klempírně v areálu...

Pokud si chcete doma vychovat malého čtenáře, přijďte mu na plzeňský Svět knihy ukázat, že knihy jsou zábava! Během výtvarné dílny nakladatelství Host se děti naučí vyrobit si jednoduchou stínovou loutku a vyzkouší si také stínová kouzla. To vše na motivy krásně ilustrované knihy Nerozluční přátelé Emilie Dziubakové a Przemysława Wechterowicze.

Dvě česko-polské debaty se budou věnovat tématu literatury v médiích. Nebude to diskuse teoretiků, ale osobností, které mají zkušenosti z televize, časopisů nebo z vlastní autorské tvorby, tedy reportérů, spisovatelů a publicistů.

Argentinský spisovatel a básník JUAN PABLO BERTAZZA považuje Prahu za svůj druhý domov, rád o ní píše a rád se sem vrací. Teď se sem dokonce rozhodl přestěhovat. S argentinským autorem se budete moct potkat v sobotu odpoledne na Světě knihy Plzeň 2019.

Málokdy se stane, že by čtenář mohl vidět autora a jeho postavu pohromadě. V Plzni k tomu ale bude příležitost. Na veletrhu Svět knihy v Plzni totiž vystoupí španělský spisovatel ANTONIO ITURBE, autor bestselleru Osvětimská knihovnice přeloženého do řady jazyků (česky vydalo v překladu Š. Zajace nakladatelství Akropolis), a spolu s ním Dita...

Izraelský autor Eškol Nevo má na svém spisovatelském kontě sbírky povídek, romány a několik mezinárodních úspěchů. Jeho nejnovější román Tři patra vyvolal už v několika zemích velkou pozornost a teď konečně dorazil i k nám. Líčí osudy a tajemství obyvatel jednoho domu v současném Tel Avivu. Setkejte se s autorem v sobotu v poledne na Světě knihy...