O Aleně Mornštajnové a jejím nejnovějším románu Les v domě se v poslední době hodně mluvilo. Nebylo proto žádným překvapením, že se její beseda na Světě knihy těšila obrovskému zájmu.

Ben Aaronovitch je v Česku jako doma. Byl tu už několikrát, miluje knedlíky, klobásy a samozřejmě své české čtenáře. Beseda návštěvníků s britským autorem, jehož série Řeky Londýna je světovým bestsellerem, byla jako schůzka starých známých. Uvolněná, plná vtípků a zasvěcených dotazů.

Ocenění pojmenované po exilovém šéfredaktorovi Index on Censorship Jiřím Theinerovi, který v 70. a 80. letech přeložil do angličtiny díla Klímy, Havla nebo Vaculíka, k veletrhu Svět knihy Praha neodmyslitelně patří. Každý rok se tu koná slavnostní předání této prestižní ceny za přítomnosti jejího iniciátora, syna Jiřího Theinera Pavla.

Na veletrhu Svět knihy Praha se opět představí tchajwanská literatura a její autoři. V rámci programu Myslet jako ostrov, který připravilo nakladatelství Mi:Lu Publishing, se čeští čtenáři budou moci seznámit s autory Liu Ka-shiangem a Egoyanem Zhengem.

V letošním roce si významné kulaté výročí připomínají hned dvě důležité instituce – Česká televize a Český rozhlas. Trojlístek oslavenců doplňuje Národní muzeum s výročím půlkulatým.

Trochu stranou hlavního veletržního ruchu, v pavilonu v nově zrekonstruovaném pavilonu Bohemia v horní části Výstaviště, se po dva dny budou setkávat nakladatelé, agenti a další profesionálové v oblasti literatury zajímající se o knižní dění ve střední a východní Evropě. V krásných prostorách budou probíhat prezentace, setkání a diskuse nad...

V rámci programu festivalu Svět knihy Praha proběhne již tradičně také den věnovaný čtenářům young adult literatury. V sobotu 13. května opanuje Literární sál Humbook Stage a autorky a autoři, kteří svou tvorbu zaměřují na čtenáře ve věku teenagerů.

Děti mají po celou dobu trvání festivalu Svět knihy Praha dveře vždy otevřené a kdo si myslí, že umějí jen koukat do tabletů a mobilů, ten by se měl přijít podívat na některý z programů ušitých na míru právě nejmladším čtenářům. Knihy jsou stále "cool" a "in". Od těch nejmenších po young adult.

Bibliobus Městské knihovny v Praze a programy organizované Národní knihovnou k veletrhu Svět knihy Praha neodmyslitelně patří. Letošní ročník není výjimkou.

Vladimir Sorokin psal politickou literaturu už jako mladík v sovětském undergroundu, ačkoliv obzvlášť v první fázi své tvorby, od konce 70. do druhé poloviny 90. let 20. století, často zdůrazňoval, že jeho spisovatelská aktivita je čistě subjektivní (auto)terapeutickou agendou, pro kterou jsou reakce čtenářů vnější a bezvýznamné.

Jednou z největších hvězd letošního veletrhu Svět knihy Praha je bezesporu britský autor a scenárista Ben Aaronovitch. Jeho jméno je spjato se seriálovým hitem Doctor Who a s bestsellerovou městskou fantasy s policejním konstáblem Peterem Grantem Řeky Londýna (v ČR vydává Argo).

Na letošní ročník Světa knihy přijíždí hlavní hvězda ukrajinské literatury Serhij Žadan. Jím psané statusy na sociálních sítích jsou plné čísel. Od těch nejbrutálnějších, která jsou výpočtem zvěrstev páchaných tzv. Ruskou federací na území Ukrajiny, k těm nadějnějším, v nichž nás jejich pisatel informuje o částkách, které se podařilo vybrat na boj...

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha se koná letos už po osmadvacáté. Za dobu svého trvání se stal kulturní událostí respektovanou nejen u nás, ale i ve světě. Ačkoli za ta léta došlo k mnoha změnám, základní myšlenka zůstává stále stejná – podpořit literaturu a čtenářství. Přijďte se podívat, co hýbe knižním světem,...

Festivalová část mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha se připravuje několik měsíců, někdy i roky dopředu. Proto se občas stane, že v programu je nutné udělat změny.