Kafka v kostce
Kafka v kostce je kniha, v níž Franze Kafku a jeho dílo svébytným způsobem představil rakouský komiksový autor Nicolas Mahler. Na veletrhu mu ji pomohl prezentovat spisovatel Jaroslav Rudiš a překladatelka Michaela Škultéty.
Setkání tří zajímavých osobností se odvíjelo pod vlajkou čestného hosta veletrhu projektu Das Buch a bylo tedy vedeno v němčině i češtině. Česko-německého moderování se ujal Jaroslav Rudiš, který sám tvoří v obou jazycích. S Nicolasem Mahlerem je pojí společná práce. "Udělali jsme spolu komiks Noční chodci, což je procházku Prahou od hospody k hospodě. Vyšel nejdřív německy, pak česky, a i v dalších jazycích," řekl Jaroslav Rudiš. Jejich spolupráce přerostla v přátelství. "Chodíme spolu ve Vídni na řízek," smáli se oba. Kniha Kafka v kostce je specifickým počinem. Je to útlá kniha, v níž je Kafkův život a dílo vylíčen prostřednictvím citátů, úryvků z knih, dopisů a Nicolasových komiksových kreseb.
"Kniha vyšla už loni v listopadu, tedy ještě dřív, než začal tzv. Kafkův rok. Dalo se čekat, že publikací k jeho výročí bude hodně. Já jsem ale byl první," smál se Nicolas. "Musel jsem načíst Kafkovy texty, deníky… hodně pramenů. Bylo to dost náročné. Objevil jsem při tom několik zajímavostí. Třeba to, že se s Maxem Brodem rozhodli napsat bestseller jen proto, aby Kafka unikl nudné kancelářské práci. Plánovali vydat i levné průvodce, kde by byla uvedena nejlevnější hospoda a hotel v regionu. Z jejich dopisů vyplývá, že tenhle nápad opravdu chtěli dotáhnout." Překladatelka Michaela Škultéty se pak musela poprat s nelehkým překladem, protože věty byly vytrženy z kontextu. "Vyhledávala jsem použité citáty v českých překladech. Většina Kafkových prací má více překladů, takže jsem se snažila vybírat ten nejlepší. Třeba Kafkův dopis otci byl jednou přeložen s oslovením milý tatínku a jindy milý otče. Protože Kafkův vztah k otci byl odměřený, vybrala jsem oslovení. Strávila jsem s tím hodně času." Lidé možná nevědí, že Kafka sám kreslil, a komiksové pojednání jeho života by ho tedy možná potěšilo. "Jeho výtvarné práce jsou dostupné a objevily se i nějaké nové kresby. Pár motivů mě inspirovalo," přiznal Nicolas Mahler.
Všichni tři řečníci se pak zamýšleli mimo jiné nad tím, čím to je, že se Kafka pořád čte, že jeho dílo má stále co říct. "Protože je to něco úplně jiného než ostatní literatura. Pokud hledáme smysl nebo nesmysl tohoto světa, v Kafkovi to najdeme," řekla Michaela Škultéty. "Pro mě má Kafka neskutečnou náladu, umí do literatury projektovat život," dodal Jaroslav Rudiš a Nicolas Mahler přidal vtipnou historku. "Jezdím hodně po školách a pobavil mě dotaz jednoho studenta, proč musí číst Kafkovo dílo, když on sám ho chtěl zničit, protože mu nepřipadalo dobré." Naštěstí jeho dílo tu zůstalo a můžeme si ho připomenout právě i díky knize Kafka v kostce.
Jana Marxtová