V Café Evropa se bude podávat literatura, ale i evropské myšlení a politika

23.04.2019

Mezi pavilony Světa knihy Praha letos přibyde Café Evropa. „Jde o nový tematicky zaměřený pavilon, který letos vznikne na prostranství před Průmyslovým palácem. Ve spolupráci s Kanceláří Evropského parlamentu v ČR chceme více ukotvit náš program v mezinárodním kontextu, představit evropské autory, pořádat debaty o evropské literatuře i evropském myšlení,“ vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Návštěvníci Světa knihy Praha se v Café Evropa budou moct setkat s evropskými spisovateli. O své práci bude mluvit například Francouz Bernard Minier, Nor Morten A. Strøksnes, Dánky Ida Jessenová a Lene Kaaberbølová či Polka Joanna Lech.

10 důvodů, proč vyrazit na Svět knihy Praha 2019

Café Evropa se ale bude věnovat také evropské kultuře, minulosti a budoucnosti či evropské společnosti. Rakouský myslitel a spisovatel Robert Menasse představí Evropský sen, francouzský filozof a spisovatel Alain Finkielkraut bude hledat roli intelektuálů ve společnosti, o střední Evropě v pojetí Milana Kundery bude diskutovat Kristina Andělová a Roman Kanda, v pořadech bude řeč také o Brexitu, o tom, co je to národní literatura a co znamená být spisovatelem v dnešní střední Evropě, dojde i na listopad 1989 v pořadu 30 let poté: Jsme ochotní bojovat za svobodu? Umlčovaná literatura 20. let 20. století dostane prostor v rámci programu Paměť literatury versus KGB. O tom, jak desinformace ovlivňují náš život a svět kolem, a o tom, jak se v dnešních zprávách vyznat, se návštěvíci dozví v neděli na Fake news a desinformace - jak se orientovat mezi mýty a pravdou?


Bernard Minier: z kontrolora autorem bestsellerů

Café Evropa ožije též politikou. „Pražský Svět knihy letos proběhne jen čtrnáct dní před evropskými volbami a my tím chceme akcentovat fakt, že česká literatura a kultura jsou součástí širší literatury a kultury evropské,“ dodává Radovan Auer. O chystaném pořadu věnovaném nadcházejícím volbám vám brzy řekneme víc.

Pořiďte si vstupenky online!