Bernard Minier: z kontrolora autorem bestsellerů

19.04.2019

Francouzský autor bestsellerů Bernard Minier se narodil v Pyrenejích. Studoval na univerzitě v Toulouse, odkud pochází též Martin Servaz - hlavní hrdina Minierových thrillerů. Pro spisovatele bylo psaní povídek původně jen volnočasovou aktivitou. Původně se totiž živil v Toulouse jako vrchní kontrolor na hlavním ředitelství cel a nepřímých daní.

Hned první román Glacé (Mráz) z roku 2011 mu získal všeobecné uznání. Kniha vypráví příběh policisty Martina Servaze odehrávající se na pozadí zasněžených Pyrenejí. Na festivalu Polar (Festival Polar de Cognac) získal román cenu Prix Polar a v roce 2017 byl adaptován do podoby televizního seriálu. Autorovy následující tituly, jejichž hlavním hrdinou zůstal Martin Servaz, pasovaly Miniera na jednoho z nejvýznamnějších autorů krimi ve Francii i v celé Evropě. Jeho knihy byly zatím přeloženy do více než dvacítky jazyků.

10 důvodů, proč vyrazit na Svět knihy Praha 2019

„Vlastně jsem začal psát už někdy v deseti letech, postupně jsem psal povídky, psal jsem různé příběhy na stroji, poezii, fantasy, deníky a podobě, účastnil jsem se různých soutěží povídek. K tomu, že bude první kniha Mráz detektivka, jsem došel náhodou. Když jsem ji začal psát, nevěděl jsem, co z toho bude, až někdy na šedesáté stránce jsem si uvědomil, že z toho bude detektivka,“ popsal svou literární cestu Bernard Minier v rozhovoru s Lucií Zelinkovou pro Aktuálně.cz.

Čeští čtenáři si mohli přečíst knihy s Martinem Servazem vydané nakladatelstvím XYZ v překladu Jiřího Žáka. Minierova zatím poslední kniha Sestry (Soeurs) vyšla v roce 2019.


Setkejte se se spisovatelem:

> Bernard Minier
pátek / 18.00 / Café Evropa

> Autogramiáda Bernarda Miniera
pátek / 19.00 / S103

> Beseda a autogramiáda Bernarda Miniera
sobota / 15.00 / P208

> Bernard Minier, Tim Weaver - co je to thriller?
sobota / 18.00 / Velký sál - střední hala