10 důvodů, proč vyrazit na Svět knihy Praha 2019

18.04.2019

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha slaví čtvrt století. Důvodů, proč od 9. do 12. května vyrazit na holešovické Výstaviště je nespočet. Pro tentokrát jsme však vybrali jen deset z nich. Pokud se totiž rozhodujete, zda vyrazit, nebo ne, jsou to právě následující body, které vám pomohou udělat si jasno.

1. Čestný host přiveze literaturu i pestrou kulturu

Letošním čestným hostem je netradičně kolektiv států. Návštěvníkům se představí Latinská Amerika. Největší hvězdou bude bezesporu génius hovořící mnoha literárními hlasy, nobelista Mario Vargas Llosa. Do Česka přijede poprvé právě na pozvání Světa knihy Praha. Osobně svou tvorbu představí také Bernardo Carvalho, Rodrigo Fresán, Álvaro Enrigue, David Unger či Mariana Enríquezová a další významní latinskoameričtí spisovatelé a hosté. Literaturu na Světě knihy Praha 2019 doplní poznávání širší škály latinskoamerické kultury, a to prostřednictvím výstav, filmových projekcí, hudebního a tanečního programu, workshopů i ochutnávky místní kuchyně. Výstaviště ožije třeba v rytmu salsy a všemi barvami Latinské Ameriky. #laliteratura

2. Vybírat můžete z více než 600 pořadů

Besedy, autogramiády, setkání, workshopy, křty... Tradicí světa knihy se stala široká nabídka programů, z nichž si vybere každý čtenář. Svá díla představí nositelka Nobelovy ceny za literaturu Herta Müllerová, Bernard Minier, John Banville, Javier Cercas, Robert Menasse či Alain Finkielkraut. Hlavní letošní téma se věnuje Paměti a vzpomínkám. „Memoárová literatura, orální historie, náš vztah k dějinám obecně, jejich zapomínání a znovu rozvzpomínání se...,“ vyjmenoval ředitel Světa knihy Praha Radovan Auer, v čem všem se paměť a vzpomínky otiskují.

3. Zúčastní se špička české literatury

Několikanásobná držitelka ceny Magnesia Litera (oceněná například za překlad románu Herty Müllerové Rozhoupaný dech) Radka Denemarková představí knihu roku Hodiny z olova. Alena Mornštajnová přiveze nový román Tiché roky. Se svými čtenáři se setká Jáchym Topol, Kateřina Tučková, Petr Stančík, Petr Hruška, Pavla Horáková, Viktorie Hanišová, Pavel Kosatík, Jiří Dědeček, Daniela Fisherová, Zdeněk Svěrák a mnoho dalších českých autorů a autorek.

Magnesia Litera 2019 na Světě knihy Praha

4. Dva laureáti Nobelovy ceny se potkají na jednom pódiu

V sobotu večer nás čeká naprosto ojedinělá událost: dva nositelné Nobelovy ceny za literaturu, Mario Vargas Llosa a Herta Müllerová, se setkají při společné diskuzi. Akci Literatura jako hlas svobody: debata nobelistů bude moderovat Jakub Železný. „Obě tyto osobnosti spojuje výrazné politicko-společenské angažmá. Očekávám debatu, který výrazně přesáhne rámec literatury,“ podotkl ředitel Světa knihy Radovan Auer. Spisovatelé se setkají v kině Lucerna. Na akci je z kapacitních a nákladových důvodů zapotřebí speciální vstupenky, její součástí je však vstup na nedělní veletrh.

5. Kafka Band pokřtí Ameriku

Nejen literaturou žije Svět knihy. Hudebně-literárně-vizuální projekt Kafka Band, v němž účinkuje spisovatel Jaroslav Rudiš, výtvarník a zpěvák Jaromír 99 (Priessnitz) a přední čeští hudebníci Dušan Neuwerth, a.m.almela, Jiří Hradil, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, vystoupí po dlouhé době a na dlouhou dobu naposledy v Praze. Při této příležitosti pokřtí kapela své nové album Amerika. Součástí lístku na koncert a křest je i jednodenní vstupenka na veletrh.

6. Zabaví se i děti

Na děti čeká celý speciální pavilon Rosteme s knihou, dětský koutek, ale také divadelní představení, besedy a autogramiády s autory dětských knih, dílničky ve spolupráci se státy Latinské Ameriky, literární dílna, výtvarný workshop, čtení pohádek, interaktivní příběhy, literární putování nebo knižní křty. Nejenomže se děti na Světě knihy Praha nebudou nudit, prohloubí si navíc svůj vztah k literatuře.

7. Budeme mluvit o Evropě, jejím myšlení a směřování

Letošní novinkou je pavilon s názvem Café Evropa. „Jde o nový tematicky zaměřený pavilon, který letos vznikne na prostranství před Průmyslovým palácem. Ve spolupráci s Kanceláří Evropského parlamentu v ČR chceme více ukotvit náš program v mezinárodním kontextu, představit evropské autory, pořádat debaty o evropské literatuře i evropském myšlení. Pražský Svět knihy letos proběhne jen čtrnáct dní před evropskými volbami a my tím chceme akcentovat fakt, že česká literatura a kultura jsou součástí širší literatury a kultury evropské,“ doplňuje Radovan Auer. Těšit se tak můžeme nejenom na diskuze o literatuře, ale také o politice.

8. Knihy koupíte za veletržní ceny

Velké lákadlo pro každého bibliofila - knihy jsou na veletrhu k dostání za speciální zvýhodněné ceny. A to včetně novinek. Mnoho pravidelných návštěvníků se na Světě knihy začíná připravovat na další Vánoce. Opravdoví knižní závisláci vyrážejí v květnu na Výstaviště doplnit vlastní zásoby. Všichni nakonec odcházíme s plnými těžkými taškami a velkým úsměvem.

Anežka Charvátová: Ke Světu knihy Praha vyjdou špičková díla současné latinskoamerické literatury

9. Na návštěvníky čeká kvalitní program na celý den

Projít si všechny stánky několika set vystavovatelů, prozkoumat novinky a zajímavosti, zajít na zajímavé besedy, nechat si podepsat knihy, projít si výstavy a vydat se na doprovodné programy zabere opravdu hodně času - víme to z vlastní zkušenosti. Proto pro vás opět chystáme občerstvení, abyste déle vydrželi listovat v oblíbených knihách. Počasí nám tradičně přeje, takže není nic lepšího než si koupit lahůdku z některého z pečlivě vybraných street food stánků, dát si piknik s nakoupenými knížkami v nedaleké Stromovce a pak se znovu ponořit do literárního dobrodružství. Pořady začínají v 10 dopoledne a končí v 19 hodin večer, na nudu nebude čas!

10. Na čtyři dny se ponoříme do literární atmosféry

Pokud znáte to radostné šimrání při otevírání nové knihy, baví vás objevovat nové literární světy a utápět se v nápaditých obrazech, jestli vámi při pohledu na plný regál knížek pokaždé projede elektrický proud vzrušení a rádi sdílíte tipy do knihovničky, pak budete od 9. do 12. května na Výstavišti na tom pravém místě. Užijte si s námi největší setkání knihomolů v Česku a oslavte čtvrt století Světa knihy Praha! 

Vstupenky na Svět knihy Praha 2019 pořídíte už teď v e-shopu.