Álvaro Enrigue o zdech v našich hlavách

21.04.2019

Jeden z nejaktivnějších současných mexických autorů, nositel mnoha ocenění, autor románů, povídek a esejů Álvaro Enrigue se narodil v Guadalajaře, ale vyrůstal v Mexico City. Na Světě knihy Praha bude mluvit nejenom o moderním (a)historickém románu, společně s kolegy bude též diskutovat o zdech v našich hlavách. Veřejnou debatu o Latinské Americe dnes téměř bezvýhradně ovládá Trumpova zeď. Jaká je však pozice latinskoamerických autorů žijících v zahraničí - na opačné straně hranice?

Foto: Zony Maya

Álvaro Enrigue vystudoval žurnalistiku na Universidad Iberoamericana, kde se později stal profesorem literatury. Na začátku své literární kariéry pracoval pro různé kulturní časopisy včetně Vuelty, kterou založil a řídil Octavio Paz. Kromě spisovatelské práce působil jako profesor tvůrčího psaní na několika univerzitách ve Spojených státech, mimo jiné na Columbii, Princetonu a v Marylandu.

10 důvodů, proč vyrazit na Svět knihy Praha 2019

V roce 1996 (ve věku 27 let) získal Enrigue prestižní Cenu Joaquína Mortize za svůj první román La muerte de un instalador, který byl v roce 2012 označen za jeden z klíčových mexických románů 20. století. Za jeho zatím poslední román Muerte súbita (Náhlá smrt) mu byla udělena cena Herralde, čímž se postavil na úroveň spisovatelů, jako jsou Enrique Vila-Matas, Javier Marías, Juan Villoro či Roberto Bolaño.

{Aktuálně.cz} Slovo proti totalitě. Nobelistka Müllerová do Prahy přiveze román o tajné policii

Čeští čtenáři si mohou přečíst autorovu nejnovější knihu Náhlá smrt (Muerte súbita), vydanou nakladatelstvím Paseka u příležitosti veletrhu Svět knihy Praha v překladu Michala Brabce.

Álvaro Enrigue žije v New Yorku. Diskuze o Trumpově zdi a zdech v našich hlavách je tak pro něj velmi aktuální. 


Setkejte se se spisovatelem:

> Zdi v našich hlavách
Álvaro Enrigue, David Llorente, Luis Fayad, David Unger
pátek / 14.00 / Velký sál - střední hala

> Autogramiáda Luise Fayada, Álvara Enrigueho a Davida Ungera
pátek / 15.00 / S201

> Smyšlené vzpomínky a anachronická setkání: moderní (a)historický román v podání mexického autora Álvara Enrigueho
sobota / 15.00 / Lapidárium Národního muzea - velký sál