Thomas Harding představí Dům u jezera

08.05.2018

Britský spisovatel a novinář Thomas Harding přijede na Svět knihy Praha představit čtenářům svou aktuální knihu, v níž vypráví příběh domu určeného k demolici. Zachycuje tak život pěti rodin a celého století německé historie. Kniha Dům u jezera byla nominována na cenu Costa Book Awards 2015 a cenu Orwell Prize 2016.

Foto: Christian Jungeblodt, www.thomasharding.com
Foto: Christian Jungeblodt, www.thomasharding.com

Spisovatel Thomas Harding studoval na Westminster School v Londýně, později na Corpus Christi v Cambridgi, specializoval se na antropologii a politologii. Původně pracoval jako novinář, nyní je mimo jiné spoluvlastníkem deníku The Observer. Je autorem bestselleru Hanns a Rudolf: Hon na velitele Auschwitzu a také velmi osobních vzpomínek Kadian Journal, v nichž se vyrovnává s tragickou smrtí svého čtrnáctiletého syna.

Pracujete momentálně na nějaké knize?
Ano, píši o rodině své matky. Přijeli do Velké Británie jako uprchlíci z Německa ve 40. letech 19. století. Podařilo se jim tu vybudovat největší cateringový byznys na světě. Tato kniha je opět způsobem, jak vyprávět příběh 100 let, tentokrát britské a evropské historie, skrze oči tří mužů a jejich rodin.

> S kterými dalšími spisovateli se potkáte na Světě knihy Praha?

Co si myslíte o dnešní politické situaci po Brexiku a náladě ve společnosti?
Hm, tak to je velké téma. Británie je v této záležitosti rozdělená, a stále čekáme na odpovědi na mnoho důležitých otázek, například řešení hranice Severního Irska, celní unie, volnost pohybu, bezpečnostní zajištění a mnoho dalších. Osobně jsem z Brexitu velice zklamaný, ale je důležité chápat, proč většina obyvatel volila tak, jak volila.

Jaký je váš osobní pocit z atmosféry v Londýně, kde žijete? Jak se změnilo město od konce 20. století?
Vyrostl jsem v Londýně, ale teď už žiji na venkově, ve vesnici v Hampshire, hodinu cesty jižně od Londýna. Londýn je velice vzrušující multi-kulturní město, které prošlo během posledních dvou desetiletí obrovským ekonomickým a kulturním rozvojem. Nemyslím si, že by se tohle změnilo po Brexitu. Co se týče mě osobně, mám o budoucnosti v Británii a Evropě obecně velice pozitivní mínění.

Česká účast na Světě knihy Praha

Jaké máte pocity ze své cesty do Prahy? Byl jste tu někdy nebo vás cokoliv k naší zemí pojí?
Mám velkou radost z této cesty a do Prahy se opravdu těším. Už jsem Prahu několikrát navštívil a vždy jsem si to moc užil. V roce 1980 jsem vaši zemi navštívil se svou ženou a přítelem. A pak znovu v 90. letech se skupinou mezinárodních studentů, kteří se zabývali klimatickými změnami.


Setkejte se s Thomasem Hardingem:
> sobota, 11.00 - 11.50 / velký sál, Lapidárium Národního muzea / Thomas Harding: Dům u jezera
> sobota, 12.30 / L808, levé křídlo / autogramiáda