Česká účast na Světě knihy Praha

04.05.2018

Napsala nám dotaz paní Marie: „Budou na Světě knihy letos i nějací čeští spisovatelé?“ Protože Marie neuvedla zpáteční adresu, pokusím se v krátkosti zodpovědět její dotaz zde.

Milá paní Marie,

budou.

Ale než se dostaneme k těm, které jste nejspíš měla na mysli, spisovatele na plný úvazek, prozaiky, básníky, tak se chci zeptat, baví Vás historie? Pokud ano, jistě Vás potěší, že novou knihu o Olze Havlové představí Pavel Kosatík, knihu o našich prezidentech Milan Syruček, o utajené lásce prvního z nich, T. G. Masaryka, Petr Zídek, o jeho synovi Václava Jandečková. Jiří Skoupý napsal o českém řidiči, co začal první světovou, Jaroslav Mihule o Bohuslavu Martinů, Jan Dvořák a Adam Hradílek o Čechoslovácích v Gulagu, Josef Opatrný o válce Severu proti Jihu. Vít Vlnas píše o Praze barokní a Petr Wittlich o té secesní. Stanislav Kužel o kosmonautech, co do vesmíru neletěli. Literaturou faktu se zabývá také Pavel Toufar, Tomáš Hejna, či Václav Junek. Martin Krsek připomené, že proti nacismu bojovali i Němci.

To bychom měli historii bez fikce. Naopak historickou prózu u nás zastupují Vlastimil Vondruška, Hana Marie Körnerová či nejplodnější autor historických detektivek Jan Bauer. Bývalý moderátor Jan Vávra napsal knihu o „husitech“ z roku 1945. Velké a malé dějiny tentokrát do prózy vetknul i Jiří Padevět.

Co je však někdy historie proti vlastním vzpomínkám, o které se s námi podělí třeba válečný veterán generálmajor Emil Boček, páter Petr Prokop Siostrzonek a ženy z disentu Eda Kriseová, Jaroslava Šiktancová a Zdena Tominová?! Jen do doby nedávné, k solárním baronům, nás vezme Alena Vitásková.

A víte, že se u nás dozvíte také dost věcí o přírodě? Knihu o zážitcích z pražské ZOO tu představí její ředitel Miroslav Bobek, o stromech zase Václav Větvička, Marie Hrušková a Eva Kordová. Novou knihu vydává i Václav Chaloupek. Řekl bych, že Vás zaujme i geolog a klimatolog Václav Cílek.

A vůbec.... věda! O té umí nádherně psát i vyprávět František Koukolík. A jazykověda! Tu má v malíku Karel Oliva. A to byste nevěřila, kolik lékařů píše knihy. Psychiatr Jan Cimický, válečný chirurg Tomáš Šebek i profesor Pavel Kolář.

Než se tedy dostaneme k těm spisovatelům, baví Vás cestování? Víte, že u nás bude nefalšovaný námořní kapitán František Novotný? Alena a Jaroslav Klempířovi mají spoustu zážitků z Grónska, Matěj Ptaszek z jižní Ameriky. Jaroslav Oliverius nás vezme na výlet do světa klasické arabské literatury. Malá Dominika projela na motorce celý svět. Marek Pietoň vyrazil za Ester. To je šachta. Nejvíc toho ale určitě zcestoval Miloslav Štingl. Jiří Kolbaba má co dohánět. Své si jistě najezdil i rozvědčík bývalé ČSSR Olin Jurman, otázka je kam a proč. Když jsme u záhad, tak na ty jsou kadeti Arnošt Vašíček s Magdalenou Zachardovou a Petrem Vokáčem.

Vaříte ráda? Pak to můžete zkusit podle Herbáře s Kateřinou Winterovou. S mámou v kuchyni Barborou Chvátalovou se budete muset dost otáčet. Hlavně, že nebude zaseryze.cz. Všechno to pak vyladí nutriční terapeutka Lada Nosková a bude „štěstí na talíři“.

Na neřesti tu letos budeme mít Radima Kopáče. Nejprve nás provede Prahou erotickou a pak se s Eugenem Brikciem začtou do Pijácké čítanky. Naopak s etiketou u stolování i jinde pomůže Ladislav Špaček. Po všem tom hýření doporučujeme zaměřit se nadále na zdravý životní styl s Jarmilou Mandžukovou. S životem vůbec Vám poradí i moderní fotr Dominik Landsman či těhu v běhu Anna Štumpf.

Nebojte, už jsme skoro u těch spisovatelů. Psaním se ovšem živí i novináři. Třeba Karel Hvížďala skvěle vyzpovídal vlčice Magdu Vašaryovou a Ivu Brožovou. A taky Karla Schwarzenberga. Erik Tabery tak dobře popsal Opuštěnou společnost, že za to letos dostal Magnesii Literu. Knihu vydávají i Josef Pazderka, Martin Fendrych, antropolog a válečný reportér Radan Haluzík, Ondřej Houska či Tomáš Němeček. Jiří Peňás u nás odbaví salon Echa, Pavla Jazairiová příběhy z Mexika. Nebudou chybět ani „televizáci“: Václav Moravec, Václav Žmolík, Žaneta Peřinová, Jiří Chalupa. Iveta Toušlová s Josefem Maršálem uvedou dětskou verzi „toulavky“. „Rozhlasáci“ nebudou pozadu. Své knihy představí nebo píšící kolegy podpoří Milena Štráfeldová, Jan Kovařík, Dušan Radovanovič, hlas mikrofóra Zuzana Maléřová, hlas CK Vokálu Jiří Holoubek či hlas z Londýna Jiří Hošek.

A když jsme u těch hlasů, posloucháte, paní Marie, audioknihy? Ty nám totiž představí herci Jiří Lábus, Filip Kaňkovský, Igor Bareš, Dana Syslová, Ivan Trojan, Jiří Dvořák, Jitka Ježková, Tomáš Batěk, Jan Hájek, Vasil Fridrich, Pavel Soukup, Vladimír Javorský, Veronika Kubařová, Andrea Elsnerová, Markéta Plánková, Jan Vondráček, Aleš Procházka a citlivý člověk Petr Čtvrtníček. Lukáš Hejlík nedorazí s audioknihou, ale s Listováním. A protože na Výstaviště dorazí i Arnošt Goldflam, Eva Hrušková, Jan Přeučil, Jan Rosák a Halina Pawlowská, tak divadla nejspíš přestanou hrát a televize vysílat.

A tím se dostáváme k hudbě a zpěvu. Svěrák s Uhlířem, bez těch by to nešlo. Ani bez Jana Buriana. Živě kromě něj zahrají i kapela JELEN a Vladimír Merta.

Letos bude trochu honička se sportovci. Snad je dá do latě hokejový sudí Milan Minář. Hokejista Radek Duda ho je zvyklý poslouchat, uvidíme, co biatlonová diva Gabriela Koukalová či skialpinista Karel Svoboda nebo horolezec Martin Šťourač. Na Danu Zátopkovou si písknout nedovolí.

Protože Váš dopis přišel ručně psaný starou dobrou poštou, asi moc neznáte osobnosti online světa. Možná ještě tak Miloše Čermáka s Luďkem Staňkem, youtubery Taryho a Kovyho asi ne.

Asi víte, že našim hlavním tématem v letošním roce je komiks. Jestli vám komiks nic moc neříká, do jeho světa vás zasvětí třeba Martin Šinkovský. Z domácích komiksových bardů tu budou Karel Jerie, Jiří Grus, Milan Ressel, Toman se Šorelem či nestor Čtyřlístku Jaroslav Němeček. Z Jeseníků se na Svět knihy přijede podívat Jaromír 99, s Janem Novákem totiž kreslí příběh bratří Mašínů, předvedou nám ho ještě nehotový, jak říkají světáci - „work in progress“. Stejným způsobem nám Vojta Mašek, Ondřej Kavalír a Karel Osoha představí Krále Šumavy. Petr Kopl a Petr Macek Péráka. Naopak hotové a oceňované jsou už Obrázky z moderních československých dějin Lukáše Fibricha. Nepleťte si je s Opráski s česki historje, co kreslí tajemný pan Jaz. Řadu komiksů na historická témata má na svém kontě i Zdeněk Ležák. A abyste, Marie, neměla pocit, že komiksu se věnují jen muži, nesmíme zapomenout na Lucii Lomovou a Renatu Fučíkovou.

Blízko ke komiksu má sci-fi a fantasy. Říkají Vám něco jména jako Miroslav Žamboch, František Kotleta, Františka Vrbenská, Míša Burdová?

Nevím, jestli Vás baví komiks a scifi, ale dobrá detektivka nikdy nezklame. Po vzoru Agáty Ch. se jí i u nás věnuje řada žen. Michaela Klevisová, Zdenka Hamerová či bývalá ministryně Daniela Kovářová. Z mužů zase bývalý ministr Miroslav Macek. A také Jiří Březina

Ten polibek na dopise rtěnkou vpravo dole možná nebyl nutný, ale Radim Uzel na Světě knihy bude taktéž.

Nevěřila bysta, kolik u nás - a úspěšně - působí žen, spisovatelek. Hana Whitton, Bára Nesvadbová, Sára Saudková, Irena Šťastná, Kateřina Janouchová, Marta Kučíková, Kristina Höschlová, Blanka Kovaříková, Bianca Bellová, Irena Obermannová, Eda Kriseová, Markéta Hejkalová, Hana Roguljič, Milena Fucimanová, Kateřina Tučková, Alena Mornštajnová. A nesmíme opomenout ty mladé nadějné - Magdalénu Mintovou, Karolínu Mikšíkovou, Jitku Ludvíkovou, Lenku Sadvarovou, Ester Geislerovou a Josefínu Bakošovou. Dámy budou besedovat, křtít, podepisovat, popíjet kávu, čaj o paté, jako Simona Votyová, možná i šampaňské. Anebo si jen tak povídat se zajímavými muži jako Jitka Novotná.

Chybět nebudou ani básníci, třeba Pavel Švanda, Jiří Žáček či Josef Mlejnek, překladatelské legendy Martin Hilský a Anna Kareninová, kreslíř Jiří Slíva či knihkupec Vráťa Ebr. Do debat se nám zapojí i Michael Žantovský, Saša Vondra či ekonom Tomáš Sedláček

Určitě znáte Pavla Kohouta, ten u nás oslaví devadesátku. Michal Viewegh změnil nakladatelství, ale nám zůstal věrný. Podepisovat a číst budou také Ivan Klíma a Ivan Kraus. A Jáchym Topol či Jiří Stránský. Antonín Bajaja přednese laudatio letošnímu laureátu Ceny Jiřího Theinera. Martin Vopěnka předá ceny vítězům souboje čtenářů. Ne všichni čeští autoři dorazí z Česka, z Paříže přijede Patrik Ouředník, z Berlína Jan Faktor, ze Států Jan Kalfař a Artem Čech vůbec není Čech.

Máte děti, paní Marie? Tak ty si přijdou na své asi nejvíc! Ivona Březinová jim přivede Gang odvážných neboli GO! Zažijí vesmírné dobrodružství s Veronikou Francovou. Stanislav Škoda jim odhalí tajemství Pražského hradu. Lukáš Kolek představí hru Attentat 1942. Petr Stančík přijde s jezevcem Chrujdou, Daniela Fischerová s ochechulí, Galina Miklínová přivede strašidýlko Strášu, Martin Čáp psa Bertíka, Ester a Milan Starých Šedíka a Bubiho, Petra Braunová Johanu. Veronika Válková nás vezme na putování s kouzelným atlasem. Pavel Cmíral a Kristina Dufková budou číst Povídání o mamince a tatínkovi, s Petrou Vernerovou děti zachrání kocourka Míšu. O strašidlářích si budou povídat s Hynkem Klimkem, Pavla Momčilová jim uvaří, Lucie Nachtigalová je vezme na výlety s tajenkou, na divoký západ s klasickou literaturou je vezme Marek Toman. A Tereza Kodlová předvede, jak makak kaká.

Zapomněli jsme na někoho? Zcela určitě. Tak na polovinu skvělých českých autorů, on už takhle je ten telefonní seznam k neučtení. A jak známo, čtení má být hlavně radost.

Prostě, paní Marie, přijeďte a snad někoho potkáte.

S pozdravem

Váš Svět knihy

P.S.: Možná přijde i Kajínek.

Jaký bude Svět knihy Praha 2018?
Zúčastněte se Profesního fóra na Světu knihy Praha
Svět knihy letos zamíří i do Plzně