Robert Menasse přijede diskutovat o Evropě

17.04.2019

Spisovatel, novinář, esejista, překladatel z portugalštiny, ale také myslistel Robert Menasse to do Prahy nebude mít daleko. Přijete z Vídně, kde se narodil a dodnes žije. Tématem, které v práci Menasse figuruje především, je Evropská unie a evropská integrace. Díla Roberta Menasse byly přeloženy do více než 20 jazyků a při příležitosti Světa knihy Praha vyjde v českém překladu oceňované Hlavní město.

Roberta Menasse lze bezpochyby označit nejen za rakouského, ale i evropského spisovatele a myslitele. Menasse má však spojení také s letošním čestným hostem - Latinskou Amerikou. V 80. letech totiž pracoval na Univerzitě São Paulo v Brazílii. Tématicky se však bude rakouský autor držet na Světě knihy Praha hlavně v Evropě.

Mario Vargas Llosa: držitel Nobelovy ceny za literaturu míří poprvé do Česka

„Pokud čtenář pozná [příběhy spjaté s Evropskou unií], pak pochopí, že zažíváme revoluční období, neboť ještě nikdy v dějinách nenastala situace, v níž by se jeden subjekt pokoušel ekonomické podmínky a hospodářské zájmy členských států daného sdružení vzájemně protkat tak, aby vzniklo společné dílo. Výsledkem je mír, jehož základem je respektování lidských práv. Pokud dochází k jejich zpochybňování, může z toho vzniknout ohromný malér. Ten ostatně hrozí nejen Maďarsku či Polsku, ale také České republice,“ řekl Menasse v rozhovoru s Evou Markovou pro magazín A2.

Evropským, zejména unijním, tématům se věnuje ve svých beletristických i esejistických titulech, například v knize Hlavní město (Die Hauptstadt), kterou u příležitosti veletrhu Svět knihy Praha připravilo k českému vydání nakladatelství Plus. Hlavní město získalo nejvyšší německé literární cenu Deutscher Buchpreis.

Projděte si program Světa knihy Praha 2019

Setkejte se s Robertem Menassem na Světě knihy Praha:

> Das Buch Robert Menasse: Hlavní město
pátek / 16.00 / Lapidárium Národního muzea - velký sál

> Robert Menasse - autogramiáda
pátek / 17.00 / S119

> Evropský sen Roberta Menasse
sobota / 11.00 / Café Evropa