Mario Vargas Llosa: držitel Nobelovy ceny za literaturu míří poprvé do Česka

15.04.2019

Už v šestnácti letech začal pracovat jako amatérský novinář v peruánské Limě. O pět let později, v roce 1957, publikoval své první povídky. Dnes je Mario Vargas Llosa držitelem Nobelovy ceny za literaturu. Tento spisovatel, politik, novinář a esejista se řadí mezi generaci slavných latinskoamerických autorů vedle Gabriela Garcii Márqueze, Carlose Fuentese či Julia Cortázara. V květnu přijede Vargas Llosa vůbec poprvé do Česka setká se tu se svými čtenáři v rámci veletrhu Svět knihy Praha. Společně s Hertou Müllerovou vystoupí v kině Lucerna na debatě nobelistů. Při příležitosti návštěvy veletrhu vyjdou autorovi hned tři díla.

Foto: Lisbeth Salas

Dnes dvaaosmdesátiletý Mario Vargas Llosa již v Peru nežije. Studijní stipendium ho zavedlo do Madridu. Pobýval ale i v dalších evropských zemích - působil v Paříži či Londýně, kde přednášel na předních univerzitách a zároveň se živil jako spisovatel. Po návratu do Peru se v roce 1990 ucházel o prezidentský úřad, byl však poražen ve druhém kole. Dnes žije v Madridu a od roku 1993 má španělské občanství.

Hned autorův první román Město a psi (La ciudad y los perros) z roku 1963 zaznamenal okamžitý úspěch. V roce 1969 vyšla jeho třetí kniha Conversación en La Catedral, která je považována za monumentální dílo. Autorova politická angažovanost je patrná mimo jiné v politickém thrilleru z roku 2000 Kozlova slavnost (La fiesta del chivo).

V roce 2010 byla spisovateli udělena Nobelova cena za literaturu za „kartografii struktur moci a za pronikavé obrazy jednotlivcova vzdoru, revolty a jeho porážky“.

Nobelistka Herta Müllerová přijede na Svět knihy Praha 2019, hostem budou i další významní evropští literáti

Čeští čtenáři si mohou přečíst mnoho autorových románů. U příležitosti veletrhu Svět knihy Praha 2019 navíc vydává Argo romány Chvála macechy (Elogio de la madrastra) a Pětinároží (Cinco esquinas ), první z textů v překladu Jana Hlouška, druhý Anežky Charvátové. Nakladatelství Bourdon pak připravuje eseje Volání kmene (La llamada de la tribu).

„Více než patnáct let se snaží různí organizátoři či instituce v České republice pozvat nobelistu a světovou literární hvězdu, kterou je Mario Vargas Llosa. Vždy odmítl. O to větší máme radost, že souhlasil s naším pozváním a do Prahy v květnu přijede,“ upozorňuje na jedinečnost tohoto hosta dramaturg programu Guillaume Basset. „Domnívám se, že jeho návštěva dokládá, jak stoupá renomé literárního festivalu i veletrhu Svět knihy Praha,“dodává.

Kdy se můžete setkat se slavným spisovatelem?

> Mario Vargas Llosa: Vzpomínky, rešerše a imaginace v literatuře
pátek / 16.00 / Gauč ve Stromovce

> Literatura jako hlas svobody: debata nobelistů
sobota / 20.00 / kino Lucerna / vstupenky