Plzeňský Svět knihy nabídne první uvedení Národní třídy, Nabarvené ptáče i skvělý jazz

15.09.2019

Letošní mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Plzeň nese podtitul Střet nebo setkání světů?! Naplňuje jej i v doprovodném filmovém a hudebním programu. 

V předvečer prvního festivalového dne, tedy v pátek 19. září, budou mít návštěvníci jedinečnou možnost vyrazit na první veřejné uvedení filmu Národní třída, který byl natočen podle stejnojmenné knihy Jaroslava Rudiše. Promítání se zúčastní tvůrčí a herecká delegace v čele s autorem předlohy. Svérázného Vandama, který prý dal tehdy v Listopadu na Národní třídě dějiny jednou ranou do pohybu a nyní se chystá na závěrečnou apokalyptickou bitvu, si zahrál Hynek Čermák. Příběh kombinuje drama a černý humor. Na promítání je nutné zakoupit speciální lístek, s nímž však získáte jednodenní vstup na Svět knihy Plzeň zdarma.

Pořiďte si vstupenky na film i veletrh online:

Ani sobotní večer nezůstane bez filmu. Snímek Nabarvené ptáče budí velké emoce doma i v zahraničí. Literární předloha od polského spisovatele Jerzyho Kosińskeho se stala světovým bestsellerem. Mezi mnoha zajímavostmi filmu je například to, že se v něm mluví speciálním umělým jazykem - mezislovanštinou.

V pátek dopoledne se návštěvníci mohou přijít podívat na film Uzly a pomeranče určeného především pro náctileté publikum. Příběhem z pera autorky a scénáristky Ivy Procházkové se vine láska k dívce vonící po pomerančích, zauzlovaný vztah k otci, síla a něha věnovaná malé sestře a stádo koní. Iva Procházková přijde Uzly a pomeranče osobně uvést.

Kromě filmu čeká na návštěvníky také jazz. Štěpánka Balcarová Sextet a Małgorzata Hutek představí v pátek večer svůj hudební projekt Life and Happiness of Julian Tuwim. Plzeňský Prazdroj tak rozezní zhudebněné básně jednoho z uznávaných autorů polské meziválečné literatury Juliana Tuwima.

>> 10 dobrých důvodů, proč vyrazit na veletrh Svět knihy Plzeň 2019