10 dobrých důvodů, proč vyrazit na veletrh Svět knihy Plzeň 2019

09.09.2019

Již brzy se Plzeň ocitne v centru českého literárního dění. Podruhé sem zamíří mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Ve dnech 20. a 21. září ožije DEPO2015 programem určeným milovníkům četby. Důvodů, proč vyrazit do Plzně za knihami, spisovateli a tvůrci, je mnoho - diskuze, pořady či prezentace vám přiblíží oblíbené autory a knihy. Čekají vás také debaty o společenských tématech, odborné prezentace nebo knižní křty. I tento ročník Světa knihy je nabitý pořady o oblíbených, ale i méně známých literárních projektech.


1. PŘIJEDOU ZAJÍMAVÍ HOSTÉ ZE ZAHRANIČÍ

Pražský Svět knihy letos oslavil čtvrt století svého fungování ve společnosti latinskoamerické literatury a na příští rok se chystá představit literární Polsko. V Plzni si užijete kousek z programu obou těchto hlavních hostů. Do Plzně přijede též Španěl Antonio Iturbe, autor světového bestselleru Osvětimská knihovnice, a setká se zde s ­Ditou Krausovou - hlavní hrdinkou této knihy. Čtenářům se dále představí Argentinec Juan Pablo Bertazza, Němka Isabelle Lehn, Španěl Antonio Iturbe či Izraelec Eškol Nevo a další zahraniční hosté. Samozřejmě také literáti z Polska, které se na veletrhu představí v roli čestného hosta.


2. DOSTAVÍ SE ČESKÉ LITERÁRNÍ HVĚZDY A DALŠÍ OSOBNOSTI

Alenu Mornštajnovou, Biancu Bellovou či Petru Dvořákovou není třeba českým čtenářům představovat. Bianca Bellová přiveze knihu Mona, kterou zde uvede v exkluzivní předpremiéře. V Plzni se též objeví Michael Žantovský, Viktorie Hanišová, Galina Miklínová, Irena Jirků, Michal Vrba či Přemysl Houda. Iva Procházková si přichystala program pro malé i velké čtenáře.


3. SEZNÁMÍTE SE S NEJLÁKAVĚJŠÍMI KNIŽNÍMI NOVINKAMI PODZIMU

Na podzim se zpravidla urodí hodně zajímavé literatury. Přijďte si v pátek odpoledne naplánovat, co budete číst v příštích měsících. Nakladatelé vám představí to nejlepší, co si pro bohaté literární žně nachystali.


4. NAKOUPÍTE ZA ZVÝHODNĚNÉ VELETRŽNÍ CENY

Doplňte si knihovničku a proškrtejte své vánoční seznamy. Díky speciálním veletržním slevám zbude na spoustu dalších věcí - třeba na víc knih. Při nákupu nad 1000 korun navíc dostanete na INFO stánku Světa knihy zajímavé dárky.


5. NA DĚTI ČEKAJÍ SPECIÁLNÍ POŘADY

Přijďte na veletrh i s malými (nebo budoucími) čtenáři. Poslechnou si pohádky, dozví se, jak se dělá dětský časopis, zahrají si hru, při níž budou hledat otázky a odpovědi, seznámí se s mnoha zajímavými příběhy v rámci programu Rosteme s knihou, v dílničce vytvoří stínové loutky, vyzkouší si kreslení vlastních komiksových hrdinů, zajdou si na film nebo si vyzkouší práci malého novináře.

KUPTE SI VSTUPENKY ONLINE A REZERVUJTE SI SVÉ MÍSTO V SÁLECH:

6. PODÍVÁTE SE NA ZBRUSU NOVÉ FILMY

Program Světa knihy Plzeň 2019 odstartuje už ve čtvrtek večer vůbec prvním veřejným uvedením filmu Národní třída podle stejnojmenné knihy Jaroslava Rudiše, a to za účasti autora. V pátek dopoledne proběhne promítání filmu pro náctileté Uzly a pomeranče autorky a scénáristky Ivy Procházkové, rovněž za její účasti. V sobotu večer pak budete moct vyrazit na film Nabarvené ptáče, jehož literární předloha od polského spisovatele Jerzyho Kosińskeho se stala světovým bestsellerem. Vše přímo v areálu DEPO2015.


7. NOVĚ V PROGRAMU NAJDETE FÓRUM SCI-FI & FANTASY A AUDIOZÓNU

Programová novinka pro příznivce žánru sci-fi, fantasy i komiksu. Fórum, ve kterém nepřetržitě poběží programy s touto tematikou. Čekají vás čtení, přednášky či besedy pro malé i velké, pro něž je tato literatura životní nezbytností. Pro zájemce o audioknihy bude připravena speciální "posluchárna" Českého rozhlasu, v níž si mohou užít literaturu v podání našich nejznámějších herců.


8. UŽIJETE SI JAZZOVÝ KONCERT

V pátek večer se Plzeňský Prazdroj promění v jazzový klub. Štěpánka Balcarová Sextet a Małgorzata Hutek představí svůj hudební projekt Life and Happiness of Julian Tuwim. Přijďte si užít zhudebněné básně jednoho z uznávaných autorů polské meziválečné literatury Juliana Tuwima.


9. VÝSTAVY ZAPLNÍ DEPO2015

Řada témat se bude prezentovat v rámci výstav konaných přímo v prostorách veletrhu. Jmenujme například výstavu k nové knize Trikolora, věnované sametové revoluci při příležitosti 30. výročí této události. Tři roky své cesty na kole po pěti kontinentech zachytil ve fotografiích Matěj Balga. Nebo se můžete ponořit zpět do historie k setkání botanika Alberta Vojtěcha Friče a mladého paraguayského indiána z komiksové knihy Divoši. Projděte se mezi ukázkami z díla plzeňského rodáka malíře a ilustrátora Bohumila Konečného přezdívaného Bimba, který je známý jako ilustrátor knih Jaroslava Foglara a Otakara Batličky, ale i reklamních plakátů.


10. CELODENNÍ LITERÁRNÍ ZÁŽITKY

Připravte se na to, že na Světě knihy Plzeň strávíte hodiny. Od stánků více než šedesáti vystavovatelů budete přebíhat na diskuze, v útrobách depa potkáte své oblíbené autory, při kávě se zakousnete do nejnovějších románů. A večer si zajdete na film nebo koncert, jež inspirovala literární díla. Začněte plánovat, svůj program si můžete i rezervovat!


>> Projděte si celý program Světa knihy Plzeň 2019