Nezávislá knihkupectví ve Velké Británii za sebou mají dobrou sezónu. Jejich počet po 20 letech stoupá

23.01.2019

 V roce 1995 se počet nezávislých knihkupectví ve Velké Británii vyšplhal na necelé dva tisíce. Další dvě dekády se však nesly ve znamení zavírání obchodů a rozprodávání zásob. Posilovaly naopak velké řetězce a internetové obchody. Zavřelo se více než tisíc nezávislých knihkupectví. Rok 2017 však znamenal mírnou změnu a loňský rok už definitivně potvrdil obrat. V Česku ale počet nezávislých knihkupců klesá dál.

V roce 2017 poprvé vzrostl počet nezávislých knihkupectví ve Velké Británii, avšak jen o jedno. Loni se už otevřelo na 15 obchodů, takže právě teď můžete ve Velké Británii vyrazit do 883 nezávislých obchodů pro nejnovější ostrovní literární poklady. "Myslím, že za tím je touha místních podpořit lokální podniky, je to reakce na velké online dodavatele," prozradila pro The Guardian svůj názor Amanda Davidge z Lost in Books knihkupectví otevřeného loňské léto v Cornwallu.

>> Češi si budují e-knihovničky. Roční prodeje překročily jeden milion e-knih

V Česku počet nezávislých knihkupectví stále nezadržitelně a strmě klesá. Podle Výroční zprávy o českém knižním trhu můžete v Česku navštívit zhruba 500 až 550 kamenných knihkupectví, z toho více než 200 v rámci největších knihkupeckých řetězců. Podíl na poklesu mají tak jako v Británii internetoví prodejci i expanze velkých řetězců. "Příčinou mnohdy bývá odchod knihkupců do důchodu: často nenacházejí nikoho, kdo by samostatně pokračoval v jejich podnikání," uvádí zpráva.  

>> Kolik knih je příliš?