Kolik knih je příliš?

20.01.2019

 Svět je natolik zavalený věcmi, že není divu, že došlo na uklízecí horečku. Na minimalistickou vlnu před pár lety naskočila i Japonka Marie Kondo, jejíž knihy o zázračném úklidu vyšly ve 41 regionech a zemích v pětimilionovém nákladu. Dvě z publikací si mohou přečíst i čeští čtenáři. Marie Kondo má nově seriál na Netflixu a stala se miláčkem publika. Ovšem jen do chvíle, než naznačila, že sama nevlastní více než 30 knih. Čtenáři po celém světě zvedli hlavy od rozečtených stránek a vyšli na Twitter.

Rozčarovaní milovníci knih vzali citaci Marie Kondo jako radu pro své vlastní knihovny. V internetové diskuzi bránili knížky ve svém vlastnictví, jako by se Marie Kondo měla každou chvíli zjevit mezi dveřmi a osobně vytrhávat nadbytečnou literaturu z rukou nešťastných čtenářů.

Známá japonská odbornice na úklid pak prostřednictvím své překladatelky uvedla citaci na pravou míru: "Nejde o to, co si o knihách myslím já. Otázka, kterou byste si měli klást, se týká toho, co si o knihách myslíte vy sami. Pokud ve vás představa toho, jak se někdo zbavuje knih nebo vlastnění jenom malého množství knih, vyvolává vztek, vypovídá to o vaší vášni pro knihy a o tom, jak jsou ve vašem životě důležité." Naštěstí je tu ještě jiná rada Marie Kondo ohledně úklidu: vezměte každou věc do ruky a uvědomte si, zda vám dělá radost. Pokud ne, zbavte se jí. (Vyzkoušeli jsme ji na vlastních knihovničkách - žádné zeštíhlování nás naštěstí nečeká.)

Vysvětlení mírně uklidnilo situaci, vyvolalo však jasnou otázku: kolik knih je příliš? Co když se záliba zvrtne v problém? Máme pro vás malý test, který dokáže poodhalit, zda jste knižní závislák. Zkuste si spočítat s kolika následujícími výroky se ztotožníte:

  • Neexistuje nic jako mnoho knih - jenom málo prostoru.
  • Noční odkládací stolek bych nejraději vyměnil/a za jídelní stůl pro šestičlennou rodinu.
  • Návštěva knihkupectví je reflex - prostě jdu kolem a najednou jsem uvnitř.
  • Knihkupectví je můj bezpečný prostor. Tady rozumějí mým potřebám.
  • Dávám přednost vyztuženým knižním poličkám a knihovnám.
  • Už se mi povedlo zakopnout o knižní hromádku či komín na zemi.
  • Vytáhnout knihu ze spodního místa v knihovně zavání těžkým zraněním hlavy.
  • Kufr na dovolenou volím podle objemu knih, které potřebuji přečíst.
  • Představa stěhování ve mně vyvolává hrůzu kvůli množství krabic s knihami k přestěhování.
  • Je pro mě těžké zbavit se i těch knih, které se mi nelíbily.

Čím více jste souhlasili, tím větší problém nejspíš máte. Pokud se však se svými literárními miláčky vejdete do bytu a neutiskujete rodinu, nejspíš o nic nejde. Jestliže se ale přece jenom rozhodnete zbavit se pár knížek, máme pro vás několik tipů, jak s nimi naložit. (Obrázek se po rozkliknutí zvětší.)