Češi si budují e-knihovničky. Roční prodeje překročily jeden milion e-knih

10.01.2019

Z výroční zprávy Svazu českých knihkupců a nakladatelů 2017/18 vyplývá řada zajímavých čísel. Jedny z nejpozoruhodnějších statistik se však týkají narůstající oblibě e-knih u českých čtenářů. Meziročně si e-knihy polepšily o 14 procent. Se 135 miliony však stále zabírají pouhých 1,5 procenta z celkového osmimiliardového knižního obratu. Nejvíce si čeští čtenáři libovali v elektronických detektivkách, sci-fi a fantasy a románech pro ženy.

V roce 2017 stoupal celkový počet prodaných e-knih rychleji než prodeje klasických tištěných knih. V prosinci 2017 už si Češi mohli vybrat z nabídky 20 tisíc e-knih od 300 nakladatelů. Čtenáři neváhali a pořídili si na jeden milion e-knih. Pomohl i fakt, že většina nejprodávanějších titulů má dnes svou elektronickou variantu. Mnoho elektronických knih si dnes také můžete vypůjčit i v knihovnách. Počet tzv. eVýpůjček vzrostl o 116 procent.

Ve světě je oproti Česku vidět opačná tendence. Podle dat společnosti PubTack Digital si trh s e-knihami v roce 2017 pohoršil o 10 procent. Čísla navíc následovala předchozí rok, kdy byl pokles ještě vyšší. Podle výzkumu stojí za světovými turbulencemi cena, která je pro čtenáře naprosto klíčová. V roce 2015 přitom došlo k plošnému zdražení.

V Česku si polepšily i audioknihy. Oproti roku 2016 zaznamenaly nárůst o 14 procent. Zajímavé je, že v roce 2017 se prodalo více než 300 tisíc fyzických nosičů audioknih a mluveného slova. Na digitální prodej spadá něco málo přes 37 procent nákupů.

>> Miniaturní formát knih dwarsligger vyrazil dobýt Ameriku a přivést mládež znovu ke čtení

Na vzrůstajícím úspěchu e-knih má podíl samozřejmě cena. Čtečky čtenáři běžně pořídí už za cenu několika tištěných knih. Průměrná cena elektronických titulů se ve sledovaném období pohybovala okolo 63 procent tištěné knihy, u učebnic byl rozdíl jen 15 procent. Oproti tištěným knihám ale mají e-knihy vyšší DPH, a to 21 procent. V říjnu loňského roku schválila EU návrh na snížení DPH na elektronické publikace, do kterých spadají e-knihy, elektronické časopisy a elektronické noviny. Reálnou změnu však musí potvrdit ještě česká vláda a záleží též na nakladatelích, jak ji promítnou do konečné částky.

Největší zájem o e-knihy přichází ve stejné období jako u klasicky vydávané literatury - před Vánoci. Podle serveru cnews.cz jde dokonce o devadesáti procentní nárůst. Pro stejné médium prozradili zástupci Albatros Média odhad úspěšných e-titulů pro letošek, jimž vévodí detektivky s Lazarem Larsem Keplerem: "Z e-knižně silné lokální fantastiky zaboduje jistě Miroslav Žamboch s novinkou Bakly - Hledání smrti, světovou sci-fi ovládne s největší pravděpodobností Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sina. Letošní novinkou, které se výborně daří i v podobě e-knihy, je pak nově ilustrované vydání foglarovek."

>> Knihy, na které se můžeme těšit v roce 2019