Marianě Enríquezové učarovalo fantastické tajemno a horor

25.04.2019

Spisovatelka, novinářka a autorka povídek Mariana Enríquezová je často označována za představitelku nové argentinské prózy. Narodila se v Buenos Aires, vystudovala žurnalistiku a společenskou komunikaci na Národní univerzitě La Plata. V současné době je editorkou kulturní přílohy deníku Página/12. Začátkem května se s Marianou Enríquezovou budete moct setkat na Světě knihy Praha.

Foto: Ale Guyot

Její povídkový soubor Co oheň vzal vzbudil obrovský zájem jak u čtenářů, tak u světových nakladatelů. V povídkách se prolínají obyčejné i zneklidňující postavy: ženy upalující se na protest proti domácímu násilí, dospívající dívky hnané úzkostí, děti ulice, mladé ženy znuděné manželstvím nebo devítiletý sériový vrah malých dětí. Enríquezová tvoří své dílo ze směsi realismu, fantastična a hororu.

Anežka Charvátová: Ke Světu knihy Praha vyjdou špičková díla současné latinskoamerické literatury

„V Argentině je tradice tajemného a povídkového příběhu. [Ocampo, Bioy Casares, Borges, Schweblin, Aira] jsou autoři, které čteme ve škole, takže tento typ literatury je první, s nímž se setkáváme a který utkvívá. Vliv je nevyhnutelný. Ale vezmeme-li to z jiného úhlu, myslím, že existují prvky napětí a překvapení, které fungují lépe v krátké fikci. Též práce s jazykem je jiná: jazyk je více snový, trochu blíž k poezii. V dlouhém románu je těžké tohle udržet,“ vysvětlovala v rozhovoru pro lithub.com Mariana Enríquezová.

V Café Evropa se bude podávat literatura, ale i evropské myšlení a politika

Její třetí román Tohle je moře byl přeložen do více než patnácti jazyků. Prostřednictvím propracované teorie ve formě kouzelného příběhu se autorka snaží odpovědět na to, proč slavní rockoví umělci často umírají mladí. V češtině vydalo knihu nakladatelství Host v překladu Lucie Trägerové. 

Setkejte se se spisovatelkou na veletrhu:

> Setkání s Marianou Enríquezovou
pátek / 13.00 / Lapidárium Národního muzea - velký sál

> Autogramiáda - Mariana Enríquezová
pátek / 14.00 / S201

> Musím byt feministka, protože jsem ženská spisovatelka?
sobota / 16.00 / Café Evropa