V 94 letech vydává Jindra Hojer z Rychlých šípů knihu hlavolamů. Peníze na ni vybral během několika dnů

13.01.2019

 Před 80 lety se stal předlohou pro jednu z postav Rychlých šípů. Dnes žije Jindra Hojer v pardubickém domově pro seniory a ve svých 94 letech vydává knihu, která má pomáhat rozvíjet logické myšlení dětem i dospělým, mládeži by navíc mohla kniha pomoct s přípravou například na přijímací zkoušky. Na portálu Hit Hit vybral celoživotní fanoušek skautingu Hojer 90 tisíc určených na výrobu svého díla během několika dní. Do konce kampaně na knihu Záhadné hlavolamy pro chytré hlavičky zbývá ještě několik dní, avšak peníze stále přibývají.

"Celý můj život mě provází hlavolamy a logické úlohy. Za tu dobu už mám spoustu zkušeností, které bych nyní rád předal budoucím generacím. A tak jsem něco málo přes rok pracoval na knížce hlavolamů. Knížka, kterou mám připravenou, je plná logických a matematických úloh a má za cíl zábavnou formou naučit čtenáře logicky myslet," vysvětluje Jindra Hojer, jak bude jeho kniha vypadat. Prozrazuje také, že se na stránkách ocitne také hlavolam, který ještě nikdo nevyřešil.

Jindra Hojer v Rychlých šípech, které napsal Jaroslav Foglar a maloval Jan Fischer. Ilustrační foto pořídil Milan Baják pro Český rozhlas.

Pan Hojer je jedním ze dvou lidí, kteří posloužili Jaroslavu Foglarovi jako reálný předobraz pro Rychlé šípy. Tím druhým je Červenáček alias Václav Černý, Hojerův nejlepší kamarád. Ostatní postavy jsou vymyšlené. Jindřich Hojer byl mezi lety 1935 až 1940 členem Foglarova oddílu Pražská dvojka. "Skauting mně dal moc. Můžu říci, že udělal z bojácného chlapečka, mazlíčka, bavlnkového děcka pořádnýho kluka. Skaut mě naučil být pravým klukem, za to mu moc vděčím. Vstřebal jsem z něj spoustu věcí, ani si to neuvědomuju," řekl pro iDnes.

>> Tomáš Garrigue Masaryk jako velikán v kapse 
>> Attentat 42: hybrid mezi komiksem a počítačovou hrou

Přestože kampaň překročila svůj plánovaný cíl, na portále Hit Hit můžete na Záhadné hlavolamy pro chytré hlavičky stále přispět a vybrat si tak jednu z odměn - můžete si například nechat knihu podepsat autorem nebo si můžete nechat od Jindry Hojera poslat ježka v kleci.  

>> Český komiks už je na světě 170 let