Javier Cercas pomocí minulosti mapuje přítomnost

29.04.2019

Román Vojáci od Salaminy byl přeložen do více než dvaceti jazyků. Vyšel v roce 2001 a španělský spisovatel Javier Cercas díky němu získal světový věhlas. Na Svět knihy Praha 2019 ale přijede autor představit svou poslední knihu Anatomie jednoho okamžiku.

Foto: Sonia Balcells

Spisovatel „historické paměti“, prozaik, novinář a učitel literatury Javier Cercas Mena se narodil v malém městě Ibahernando. Po vystudování filologie na Autonomní univerzitě v Barceloně pracoval jako učitel španělské literatury na univerzitě v Illinois. V roce 1989 začal přednášet na univerzitě v Gironě ve Španělsku.

Anežka Charvátová: Ke Světu knihy Praha vyjdou špičková díla současné latinskoamerické literatury

Jeho nejslavnější román Vojáci od Salaminy (Soldados de Salamina) vyšel ve Španělsku ve čtyřiceti vydádních. Odehrává se na konci španělské občanské války a řeší zásadní témata jako co je hrdinství, jaké zločiny lze promlčet, jak se vypořádat s minulost. V tomto románu, stejně jako ve většině následujících, používá autor svůj osobitý styl "románu faktu" coby nástroje sloužícího k prozkoumání vztahu mezi dějinami a pamětí, a způsobu, kterým vyjadřují vnitřní skutečnost lidské bytosti. O dva roky později od vydání díla vznikla také filmová adaptace Soldados de Salamina.

Irská literární hvězda John Banville představí román o rudolfinské Praze

„Moje knihy jsou ve skutečnosti o přítomnosti, nikoli o minulosti. Protože španělská přítomnost nezačíná nyní nebo s Frankovou smrtí v roce 1975, ale s občanskou válkou v roce 1936,“ vysvětlil Cercas v rozhovoru pro The Guardian.

Do češtiny byla přeložena také Cercasova kniha Anatomie jednoho okamžiku (Anatomía de un instante), kterou vydalo nakladatelství Prostor v překladu Adriany Krásové. Děj knihy zachycuje smnáct hodin trvající puč, který začal 23. února 1981 v 18.23 hodin ve španělském parlamentu v Madridu.

Setkejte se se spisovatelem:

> ČRo Vltava: Javier Cercas
pátek / 13.00 / P112

> Autogramiáda - Javier Cercas
pátek / 14.00 / S105

> Diskuze: Javier Cercas a Reiner Stach
sobota / 16.00 / Literární sál - pravé křídlo

> Autogramiáda - Javier Cercas
sobota / 17.00 / L402