Irská literární hvězda John Banville představí román o rudolfinské Praze

26.04.2019

V roce získal 2005 Man Bookerovu cenu, v roce 2011 mu byla udělena Cena Franze Kafky, v roce 2013 Cena irského PEN klubu a Rakouská státní cena za evropskou literaturu, a v roce 2014 získal Cenu knížete asturského za literaturu. Je považován za aspiranta na Nobelovu cenu za literaturu. John Banville zkrátka není neznámý autor. Českým čtenářům v květnu na Světě knihy Praha představí svou poslední knihu Zkrotit vlka, která se odehrává v rudolfinské Praze.

Foto: Barry Maccal

Zkrotit vlka však v knihkupectvích nenajdete pod jménem John Banville. Od roku 2006 totiž spisovatel používá pro své detektivní a noir příběhy pseudonym Benjamin Black.

„Moje ideální knihkupectví by nemělo žádné sekce, jen abecední řazení - a ne jenom beletrie, ale všechny knihy vedle sebe. Mohli byste objevovat. Nesnáším žánr. Některá z nejlepších děl 20. století jsou detektivky. James M. Cain, Raymond Chandler, Richard Stark, samozřejmě Simenon - odvedli úžasnou práci a neměli by být odkládání do žánrového ghetta,“ prozradil John Banville svůj názor na žánrové škatulkování v rozhovoru pro Los Angeles Review of Books.

Hvězda irské literatury, prozaik, novinář a scénárista Banville se narodil ve Wexfordu a po vystudování místní St. Peter's College začal v roce 1969 pracovat v Dublinu jako redaktor deníku Irish Press. Žurnalistikou se pak živil více než třicet let a mezi lety 1988 a 1999 působil jako literární redaktor deníku The Irish Times.

Bernard Minier: z kontrolora autorem bestsellerů

Čeští čtenáři si mohou přečíst jeho mistrovské dílo Moře (The Sea) v překladu Richarda Podaného, za něž získal Man Bookerovu cenu. V češtině je k dispozici též několik knih Benjamina Blacka vydaných nakladatelstvím Moba, z nichž zatím poslední, Zkrotit vlka (Prague Nights), se odehrává ve středověké Praze. Naše hlavní město má spisovatel rád a často se sem z Dublinu vrací. Vydal o ní dokonce své jediné nebeletristické dílo: Pražské obrázky - portrét jednoho města (Prague Pictures).

Setkejte se se spisovatelem na Světě knihy Praha:

> John Banville se vrací do Prahy
pátek / 20.00 / DOX

> John Banville a Rodrigo Fresán: Jak pracovat se vzpomínkami?
sobota / 17.00 / Střední hala - Velký sál

> Autogramiáda - John Banville/ Benjamin Black
sobota / 18.00 / L202