„Do psaní knihy mi nikdo nijak zvlášť nezasahoval,“ prozradil Kovy na HumbookStage

25.06.2018

Venkovní sál HumbookStage se v sobotu odpoledne ocitl doslova v obležení mladých lidí. Uvnitř neprobíhal žádný hlučný koncert, jak by se možná dalo čekat, ale na pódiu pohodlně seděl youtuber Kovy a mluvil o knihách.

Kovy nebo chcete-li Karel Kovář, jak zní jeho jméno, je fenoménem především mezi -náctiletými. Je jedním z nejpopulárnějších českých youtuberů. Na rozdíl od některých svých kolegů, kteří se vezou na současné internetové vlně zájmu, však vyniká klidem, rozvahou, rozhledem. Svou slávu umí využít i pro dobrou věc. Letos se stal hlavní tváří kampaně Kniha ti sluší. 

Nebylo to náhodné spojení. Kovy totiž v loňském roce vydal knihu, která se okamžitě stala bestsellerem. „Nechtěl jsem se zapojit do knih, které vyšly a kde se povrchně představilo několik youtuberů najednou. Říkal jsem si, že když bych měl vydat knihu, musí být opravdu o mně a musím ji napsat já sám. Inspiroval jsem se u slavných amerických youtuberů, kteří vydali své velmi úspěšné knihy. U některých ale vyšlo najevo, že za ně psal někdo jiný, a to jsem nechtěl. O sobě jsem chtěl psát já sám. I proto moje rozhodnutí napsat knihu dlouho zrálo, a když jsem pak dostal nabídku, abych ji skutečně vydal, váhal jsem,“ vzpomínal. 

Nakonec se Kovy do psaní pustil a mnohé překvapila kvalitní úroveň textu. „Nikdo mi do toho nijak zvlášť nezasahoval. Když jsem ji poslal redaktorům do nakladatelství, čekal jsem, že se mi texty vrátí se spoustu úprav, ale kromě gramatických zásahů, se téměř nic neměnilo. Byl jsem překvapený, ale samozřejmě rád.“ 

Kniha sklidila velký úspěch, představila ho v novém světle a mnozí, kteří až dosud lámali nad youtubery hůl, se možná rozhodli nad novým fenoménem alespoň zamyslet, zastavit. Kovy připouští, že sám ke čtení dospěl až v poslední době, protože po školní povinné četbě, si musel ke knihám znovu najít cestu. Teď už ale opět čte, a proto jeho zapojení do kampaně Kniha ti sluší skutečně není jen dobrý marketingový tah, ale vychází z jeho současného pohledu na knihy. Kovymu dnes kniha opravdu sluší. 

Přečtěte si také:
> „O čem je má nová kniha, zjistím až z recenzí,“ žertoval Patrik Ouředník
Jak přišel kůň do baru