Do Prahy poprvé přijede uznávaný polský básník Adam Zagajewski

09.04.2018

Dalším potvrzeným hostem 24. mezinárodní knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha je básník Adam Zagajewski.

Básník Adam Zagajewski je zásadním jménem ve světě poezie, nejen té polské. „Je nejvýznamnějším evropským básníkem, a přestože žije v sousední zemi, v Praze bude poprvé. Je to jedinečná příležitost pro milovníky poezie,“ upozorňuje ředitel Světa knihy Praha Radovan Auer. 

Seznamte se s dalšími autory, kteří míří na Svět knihy

Zagajewski se na veletrhu mimo jiné účastní diskuse o exilu a emigraci. S nedobrovolným odchodem ze země, v níž má kořeny, se musel potýkat ve svém životě jak sám dvaasedmdesátiletý básník, tak jeho rodina. Brzy po Zagajewského narození v roce 1945 byli jeho rodiče vyhnáni ze Lvova, tehdy ležícím v Sovětském svazu. Zagajewski vyrostl v Polsku, kde vystudoval filozofii a psychologii. Poté co se v polovině 70. let připojil k protestu polských intelektuálů, tzv. Listu 59, se stal zakázaným autorem. Emigroval do Paříže a do Polska se vrátil až v roce 2002. Svými básněmi si získal celosvětové uznání, o čemž svědčí i to, že patří k vážným kandidátům z řad básníků na Nobelovu cenu za literaturu. Čeští čtenáři si mohou jeho básně přečíst ve sbírce Neviditelné věci, kterou vydalo nakladatelství Protimluv v překladu Michaela Alexy.

24. Svět knihy Praha hostí Izrael. Dorazí aktuální držitel Man Bookerovy ceny David Grossman
Svět knihy Praha se zaměří na komiks, od Japonska po Finsko