Svět knihy Praha se zaměří na komiks, od Japonska po Finsko

23.03.2018

Komiks už dávno neznamená jen příběhy pro děti. Organizátoři mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha si toho jsou vědomi, proto si komiks zvolili pro 24. ročník jako jedno z hlavních programových témat. Fanoušci komiksové literatury tak budou mít jedinečnou možnost setkat se s komiksovými autory: Jaromírem 99, Karlem Jerie, Nikkarinem, Vojtěchem Maškem, Lucií Lomovou, Pavlem Čechem či autorem Čtyřlístku Jaroslavem Němečkem. Ze zahraničí dorazí silná delegace německy mluvících autorů v čele s Reinhardem Kleistem, dála pak Francouzka Catel Muller či Finka Kati Närhi. Ale nejen za komiksem se na Svět knihy Praha můžete vydat od 10. do 13. května na výstaviště v Holešovicích.

Komiks je žánr, který vyjadřuje věci jinak - a někdy i lépe - než klasická literatura,“ vysvětluje volbu komiksu jako letošního důležitého tématu ředitel Světa knihy Radovan Auer. Program se připravoval ve spolupráci s Centrem pro studia komiksu a vydavatelstvími kvalitních komiksů, jako je CREW, Meander, Comics Centrum nebo Argo.

V rámci Světa knihy Praha vznikne v Průmyslovém paláci celá komiksová zóna, jejíž součástí budou dva programové sály a také specializovaný obchod, jenž nabídne kompletní českou komiksovou produkci a výběr toho nejlepšího ze zahraničních komiksů.

Svět knihy Praha připomene také pomyslných 170 let domácího komiksu. Klíčovou roli pak sehrají dva projekty. Osmdesát let letos slaví Rychlé šípy a při té příležitosti se více než padesát současných autorů pustilo do remaku tohoto legendárního seriálu. Díky tomu tedy bude připomenuta jak legenda, tak představeni aktuální tvůrci. Spojnicí s druhým hlavním tématem veletrhu, jímž je Převratné 20. století, pak jsou komiksová zpracování vzpomínek pamětníků v rámci projektů Paměti národa. O své zkušenosti se tak podělí Tomáš Hodan, Karel Osoha a Tomáš Kučerovský, spoluautoři komiksové knihy "Totální nasazení", v níž zpracovali příběhy žen z pracovních táborů. Z tuzemské literatury ještě představí besedy například fenomén manga, erotiku v komiksu či naopak pozapomenutý kreslený seriál o Punťovi, který byl oblíbeným časopiseckým hrdinou předválečných dětí. V tomto kontextu samozřejmě nemůže v programu chybět také Jaroslav Němeček, tvůrce věhlasného Čtyřlístku.

V programu veletrhu budou uvedeny i ty nejaktuálnější a nejzajímavější projekty současného domácího komiksu - příběhy hrdinů z heydrichiády, bratrů Mašínů či zpracování nedávné kuřimské kauzy.

Hlavním hvězdou komiksové části festivalu bude Alejandro Jodorowsky. K dalším hostům patří mimo jiné překladatelka manga komiksů Anna Křivánková, spoluautorka knihy Planeta Nippon o japonské popkultuře (včetně komiksu), za niž byla nominována v letošním roce na cenu Magnesia Litera. Ženskou komiksovou stopu na Světě knihy Praha také zanechají Francouzka Catel Muller, spoluautorka grafického románu o pařížské múze Kiki z Montparnassu, a Finka Kati Närhi, jíž česky vyšel duchařský příběh Agnes a sedmý host.

Jaký bude Svět knihy Praha 2018?

Tradiční projekt Das Buch (prezentace německy psané literatury Německa, Rakouska a Švýcarska) tentokrát přiváží především komiksové autory v čele s Reinhardem Kleistem. Ten představí svůj poslední komiks o Nicku Caveovi formou velkoplošného kreslení v doprovodu živé kapely.

Vše, co pojem komiks zahrnuje, přiblíží nejen řada hostů a pořadů, ale i několik komiksových výstav. 

Foto: z komiksu Borgia Alejandra Jodorowského