10 důvodů, proč navštívit Svět knihy Plzeň

02.09.2018

Dva dny programu Světa knihy Plzeň jsou již teď naplněné k prasknutí. 21. a 22. září čeká v plzeňské kreativní zóně DEPO2015 ráj na všechny, kdo se rádi za šustění stránek noří do příběhů. Úplně první regionální Svět knihy má podtitul Literaturou ke vzdělání, můžete proto očekávat zajímavé diskuze a podnětná setkání. Nemusíte se však bát přijít ani s dětmi, které očekávají hravější zabavení. Důvodů, proč vyrazit, je opravdu velké množství, my jsme však vybrali 10, které jsou podle nás ty nejlákavější.

Zajímaví hosté z Česka...

Josef Formánek, Jiří Grygar, Karel Hvížďala, Lucie Lomová, Alena Mornštajnová, Tomáš Sedláček, Petr Stančík, Marek Šindelka, Františka Vrbenská nebo Michael Žantovský, to jsou jména, která není třeba dlouze představovat. Přijďte si poslechnout více o knihách těchto i dalších českých autorů, stavte se na autogramiádu nebo si domů odneste novou knihu svého oblíbeného spisovatele či spisovatelky.

...a ze zahraničí

Do Plzně se chystá nejpopulárnější švédský spisovatel Jan Gillou, v Česku dobře známí Poláci Marius Szcygiel, Marius Surosz a Zbigniew Czendlik či izraelský básník a esejista Amir Or, jehož knihy si mohou přečíst v pětačtyřiceti jazycích čtenáři na celém světě. Velkou událostí bude vystoupení čínského disidenta Liaa I-wu, který byl řadu let vězněn čínským režimem, aby nakonec odešel do exilu v Německu.

Knihy za speciální veletržní ceny

Radost z objevování nových knih vám nemusí nabourat rozpočet. Naopak! Knihy totiž budou k dostání se speciálními veletržními slevami. A pokud nakoupíte za víc jak tisíc korun (bez ohledu na to, zda pořídíte u jednoho či více stánků), dostanete od nás jako dárek červenou festivalovou tašku, aby se vám váš nový poklad lépe nesl domů. Svět knihy Plzeň navíc bude skvělým místem, kde se můžete v klidu začít zásobit na Vánoce.

Chytré diskuze

Přijďte diskutovat s polským novinářem Mariuszem Suroszem o československých dějinách promítnutých do příběhů osmi žen, načrtněte s Kateřinou Tučkovou a Markem Šindelkou hranici literární fikce a pravdy, podívejte se blíže na česko-polské vztahy, zjistěte, jak komunisti postavili Falešné hranice, besedujte s autory knihy Ruská agrese proti Ukrajině, přemýšlejte spolu s čínským disidentem, co znamená odkaz Václava Havla, nebo hledejte dějiny s Karlem Hvížďalou a Jiřím Přibáňem. V každém případě na vás čeká velké množství podnětů k přemýšlení.

Zábava pro děti

Ani malí neposední návštěvníci nepřijdou zkrátka. Na děti čeká spousta pořadů jako jsou scénická čtení, workshopy, se spisovatelem Petrem Stančíkem a ilustrátorkou Galinou Miklíkovou zjistí, co se skrývá pod záhadným názvem H2O a tajná vodní mise, nebo se zabaví na divadelním představení Cukrárna u Šilhavýho Jima či na loutkové hře Šípková Růženka. Lucie Lomová dětem představí Anču a Pepíka a vyrobit si mohou i vlastního Lichožrouta!

Poutavé výstavy

Na návštěvníky čeká také řada výstav. Prohlédněte si Poctu Rychlým šípům, zavzpomínejte na časopis Punťa, prohlédněte si obálky knih z nakladatelství Odeon, objevte Henryka Sienkiewicze v komiksových bublinách a poodhalte život s úzkostí. A určitě si nezapomeňte projít výstavu 100PY, kterou DEPO2015 připravilo k výročí 100 let republiky. Na nádvoří nesmíte minout a připomenout si nejdůležitější fenomény doby minulé v Příbězích 20. století a také zjistíte víc o Fotbalu v undergroundu.

Pořady v zajímavých plzeňských prostorách

Svět knihy Plzeň se odehraje i mimo DEPO2015. Divadlo Dialog chystá Otylé Ach - poetický příběh lásky a zrady sestavený z básnických sbírek Josefa Hrubého. V Plzeňském Prazdroji dostane prostor Pijácká čítanka. Autorskými čteními ožijí i překrásné Loosovy interiéry.

Oddech v kreativní zóně

Samotné DEPO2015 však nabízí další vyžití i prostor k odpočinku. Užijte si industriální prostory, které dříve sloužily jako vozovna městských dopravních podniků. Dnes zde najdete výstavní prostory, umělecké ateliéry, prostory pro rezidenční umělce a sály pro koncerty, konference i divadlo, kanceláře k pronájmu, coworking, otevřenou řemeslnou dílnu Makerspace nebo komunitní zahradu. Nabrat sílu pak můžete v zajímavě řešené kavárně s denním menu, případně na nádvoří ochutnat šťavnatý burger.

Program na celý den

Naplánovat si na Svět knihy dvě hodinky je začátečnická chyba. Velké množství stánků i programů vás prostě domů jen tak nepustí. Projděte si před veletrhem program, vyberte si to, co vás nejvíc láká, a setrvejte v knižním reji klidně celý den. O zábavu budete mít dozajista postaráno. Těší se na vás téměř 90 osobností literárního světa!

Jedinečná literární atmosféra

Přijďte si užít dva dny, které jsou zasvěcené lásce ke knihám. Poslechněte si názory a tipy ostatních knihomolů a rozmazlete se intelektuálními lahůdkami. Vybírat budete moct u více jak 60 vystavovatelů a svým nákupem se zabavíte klidně na celý příští rok. Svátek knih v Plzni už se blíží!


Další informace o veletrhu můžete sledovat na tomto blogu nebo na webu Světa knihy.