11 důvodů, proč darovat k Vánocům knihy

18.12.2019

Češi se řadí mezi vášnivé čtenáře. Podle výzkumu agentury STEM/MARK, jehož výsledky zveřejnila Česká televize, plánuje knížku nadělit pod stromeček na tři čtvrtiny Čechů. Jak přesvědčit zbylou čtvrtinu? Třeba následujícími důvody.

1. Je to dárek, kterým potěšíte každého. Od jednoho roku do 100, žena či muž, fanoušek hokeje nebo transcendentální filozofie... Pro každého se v knihkupectví něco najde.

2. Dopřejete svým milým objevovat nové světy. To nejlepší (a nejlevnější) cestování je skrze fantazii. Díky knihám se můžeme vydat i do vzdálených galaxií, alternativních realit a dávno zavátých příběhů.

3. Říká se, že do hlavy nikomu nevidíme. Stačí ale otevřít libovolnou knihu a ta nás rázem teleportuje do cizího myšlení. Díky tomu můžeme poznávat svět z úplně jiného úhlu a upravovat tak vlastní názory a víc se ostatním otevírat. Díky knihám můžeme zkrátka číst lidem myšlenky.

4. Knihy jsou velmi osobním dárkem. Ukazujete jimi vlastní vkus, který se propojuje se zájmem obdarovávaného. Vlastnoručně psané věnování je navíc skvělý prostor, kde dát obdarovávanému najevo, jak vám na něm záleží.

5. Je to dárek, který vydrží. Protože přečíst si příběh, ke kterému se rád vracel váš milovaný dědeček, je stejně skvělé jako vybírat knížky pro vlastní potomky.

6. Pravidelné čtení zlepšuje koncentraci, slovní zásobu, paměť, snižuje stres a v neposlední řadě nás odvádí od displejů. Čtení též údajně napomáhá zdravému spánku. Ten, kdo tohle tvrdí, ale zřejmě nezná prokletí jménem "tak ještě jednu kapitolku...".

7. Dopřejete svým milým skvělého společníka do vlaku, na dovolenou, do fronty nebo na dlouhé večery. Kniha je tichá, nepotřebuje vlastní pokoj, nic nesní, nezlobí se, když ji necháte delší dobu samotnou, a vejde se do příruční tašky. Prostě jedinečný přítel.

8. Hodí se i pro ty, kterým už tolik neslouží oči nebo tráví příliš času za volantem. Stačí věnovat audio verzi vašeho oblíbeného příběhu.

9. Zachráníte obdarovaného od otravného small talku. Proč se bavit ve výtahu nebo v kuchyňce o počasí, když se můžete pochlubit knihou, kterou právě čtete, protože jste ji dostali k Vánocům od svého oblíbeného kamaráda nebo příbuzného?

10. Je to dárek, při jehož nákupu můžete myslet i na planetu. Vybírat můžete z nabídky na recyklovaném papíře nebo se můžete vrhnout do nabídky antikvariátů a adoptovat tak nešťastnou opuštěnou publikaci. Zabalit ji pak můžete stylově do starých novin.

11. Knihy sluší interiérům. Ano, je to povrchní důvod, ale řekněme si na rovinu, že knihy dokáží povznést atmosféru místnosti, ty velké a těžké seknou konferenčním stolkům a i ty malé dokážou vytvořit dobrou image.

Jaký je váš důvod?


> Kolik knih je příliš?