Svět knihy Praha - 9.-12. května 2019

La semana pasada los espacios de la Expo Praga han sido tomados por la XXV. edición de la FIL Praga. Durante cuatro días (9 - 12 de mayo 2019) Praga se convirtió en América Latina, cuyos países han sido nuestro invitado de honor. Así lo confesó la traductora del español más conocida en República Checa: Anežka Charvátová.

Na úpatí starodávného buddhistického kláštera Däpung nedaleko Lhasy se setkají tři lidé ze zcela odlišných prostředí. Čínský autor Ning Kchen ve svém románu Nebe nad Lhasou, který obdržel v roce 2011 nejvýznamnější čínskou Š' Naj-anovu cenu, vykresluje prostředí v němž se střetne francouzský biolog, který opustí Evropu, aby se stal buddhistickým...

Prací spisovatele ve skutečnosti není vytvářet zdi ale budovat mosty. To je myšlenka, se kterou pochopitelně nelze než souhlasit. Rezonovala setkáním trojice autorů, jimiž byli v USA žijící rodák z Guatemaly David Unger, kolumbijský spisovatel Luis Fayad a mexický autor Álvaro Enrigue.

K veletrhu Svět knihy Praha neodmyslitelně patří předávání Ceny Jiřího Theinera. Letošním laureátem se stal polský překladatel Jan Stachowski.

Jednou z velkých spisovatelských hvězd, které navštívily veletrh, je americký autor sci-fi a fantasy románů Tad Williams.

Jen několik dní před začátkem veletrhu Svět knihy Praha se podařilo vyjednat účast jedné z nejzásadnějších osobností světového komiksu a surrealistického filmu Alejandra Jodorowského. Ten byl ohlášen již na loňský ročník, zaměřený na komiks, ale nakonec byl nucen svou návštěvu odložit. Letošní zaměření na Latinskou Ameriku se jménem Jodorowského...

Svaz českých knihkupců a nakladatelů vytváří již od roku 2002 pravidelný týdenní přehled 10 nejprodávanějších tištěných knih v rámci beletrie, 10 v rámci literatury pro děti a mládež a 10 v rámci naučné literatury. Data jsou sbírána přímo od prodejců: knihkupců i distributorů. Konečný výsledek vzniká na principu vhodně vytvořeného statistického...

Letošní 32. ročník Ceny Jiřího Ortena zná svou vítězku - je jí japanoložka Anna Cima, která odbornou porotu zaujala svou knihou o japonském snu Probudím se na Šibuji. Z 22 přihlášených titulů nominovala odborná porota jmenovaná Svazem českých knihkupců a nakladatelů v letošním ročníku do užšího výběru tři knihy: debutový román Anny Cimy Probudím se...

Návštěvnicky vděčné bývá každoroční udělování Anticeny Skřipec za nejhorší prohřešky proti překladatelské etice. I letos mnoho čtenářů zajímalo, kdo a za jaké perličky si nechvalně známé ocenění odnese.

Mohou vůbec knihy v době internetu a všudypřítomných mobilních telefonů zaujmout nejmladší generaci? A jak je možné přivést děti všech věkových kategorií k lásce k literatuře? O tomto tématu přišla hovořit Michaela Pexová, specialistka komunikace v nakladatelství Crew.

Jaké jsou osudy spisovatelů, lépe řečeno jejich tvorby, když z jakýchkoli důvodů opustí svou zem, své jazykové prostředí, své národní čtenáře? Nastává ztráta kontinuity, přichází zapomnění a vykořenění? To všechno jsou závažná témata, nad nimiž se zamysleli chilský spisovatel Jorge Zúňiga Pavlov a jeho kubánský kolega Carlos A. Aguliera. Besedu s...

Pětadvacátý ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha zahájily působivé exotické rytmy bubenického souboru TamTam Batucada. Jejich dunění jednoznačně připomnělo, že čestnými hosty jsou tentokrát na holešovickém výstavišti země Latinské Ameriky.

Podcasty. Trend, který se k nám dostal ze západu a konečně nabírá plných sil i v našich končinách. V našem malém rybníčku jich sice ještě nevzniká tolik, ale možná proto máte skvělou šanci se do této rozvíjející se oblasti zapojit.