Vzpomínka na Pavla Šruta

24.05.2024

Veletržní dění v Sále Pavla Šruta odstartoval program věnovaný právě tomuto oblíbenému básníkovi a autorovi, který svou tvorbu zaměřil především na děti. Hostem byla ilustrátorka Galina Miklínová.

Radim Kopáč, který se ujal role průvodce, v úvodu představil osobnost Pavla Šruta a jeho dílo. Když došlo na společnou tvorbu s Galinou Miklínovou, ujala se slova sama ilustrátorka a zavzpomínala na začátek spolupráce i výjimečného přátelství. "Znala jsem jeho poezii pro dospělé, kterou měli rádi moji rodiče. Spolupracovat jsme začali v roce 1999 a naší první knihou byl Pavouček Pája." Ukázalo se, že texty Pavla Šruta a ilustrace Galiny Miklínové spolu krásně ladí a přišly tedy další společné projekty. Nejznámějším jejich počinem jsou Lichožrouti. Původně však šlo jen o básničku v knize Příšerky a příšeři. 


"Vzniklo to nenápadně," vzpomínala Galina Miklínová. "Bavili jsme se s Pavlem, co nás v dětství strašilo, protože jsme chtěli udělat laskavou strašidelnou knihu. Mně strašívala mucholapka, Pavla "prašouni" – chuchvalce prachu pod postelí, ale co nás oba spojovalo byli "ponožkožrouti". A z těch se pak zrodili lichožrouti." Nejprve Galina uvažovala, že vytvoří jen obrázkovou knihu o lichožroutech, ale nakonec se přece jen zrodilo něco víc. "Říkala jsem si, že je škoda nevyužít takovou krásnou myšlenku a Pavel nakonec souhlasil, že napíše příběh. Pak jsme se scházeli, on vždycky napsal kus textu a já jsem na to ilustračně reagovala." Tak se tedy zrodili lichožrouti, kteří nejen v knižní podobě, ale i jako film dobyli celý svět. Zdá se, že ponožky se ztrácejí všude.

Radim Kopáč i Galina Miklínová potom z tvorby Pavla Šruta přečetli několik ukázek a děti, které při debatě seděly v sále, nadšeně reagovaly, knihy znaly. Pavel Šrut by měl určitě radost.

Jana Marxtová