Vítejte v Hlavním městě

22.05.2019

Padesáté výročí založení Evropské komise se blíží, což je důvod pro velkolepé oslavy. A podle evropských úředníků neexistuje pro připomínku tohoto jubilea lepší místo než bývalý vyhlazovací tábor v Osvětimi. Inspektor Brunfaut má naproti tomu jiné starosti: vyšetřování vraždy v bruselském hotelu Atlas zastavila vyšší místa, a on tak musí začít pátrat na vlastní pěst. A jak s tím vším souvisí prase, které si volně pobíhá po bruselských ulicích? Takhle zajímavě zní anotace ke knize Hlavní město, kterou na veletrhu představil rakouský autor Robert Menasse.

Autor zasadil děj svého románu do Bruselu, města, které je politicky nejdůležitější metropolí v Evropě. Rozhoduje se tu o osudu Evropy, ale jak se tu doopravdy žije a pracuje? "Tuhle knihu jsem napsal proto, že mě zajímalo, jak to v takovém městě chodí. Z hlediska historie je totiž takové město, kde se rozhoduje o osudu celého kontinentu, novinkou. Říkal jsem si, jak to může fungovat a funguje to vůbec? Abych to zjistil, odstěhoval jsem se tam. Jen tak jsem mohl pro mě dosud tak abstraktní věc jakou je Evropská unie prozkoumat zblízka," řekl Robert Menasse v besedě s návštěvníky veletrhu. Nakonec v Bruselu strávil šest let. "Za tu dobu jsem se setkal s politiky, členy Evropské komise i běžnými lidmi, kteří tam pracují. Měl jsem možnost celý systém pochopit." O svá zjištění se rozhodl podělit se čtenáři prostřednictvím románu. "Zjistil jsem, že pro spoustu lidí je Evropská unie, Evropská komise a celá bruselská administrativa nepochopitelná a neuchopitelná. Abych ji lépe přiblížil, zvolil jsem román. Chtěl jsem tomu všemu dát tvář, lidskou tvář, protože za vším jsou vždycky jen a jen lidé," vysvětlil. Že to vzal za správný konec dokazují nejen miliony čtenářů, ale také prestižní Cena německých knihkupců.

Kniha končí slovy "pokračování příště". Co tím autor myslel? "Měl jsem tím na mysli to, že nikdo dnes neví, jak to s Evropou dopadne. Nezvítězí tu nacionalismus? Nebudeme zase stát na spáleništi měst a nebudeme znovu začínat od nuly? Všechno je možné. Jak píšu v knize, pokračování se dozvíme příště." A s těmito, otázky vzbuzujícími slovy, se Robert Menasse s návštěvníky veletrhu rozloučil.