Vítejte na slavnosti písma čili 24. ročník Světa knihy Praha zahájen

10.05.2018

Na „slavnosti písma“ přivítal ve čtvrtek dopoledne přítomné na oficiálním zahájení letošního ročníku Světa knihy Praha předseda pořádajícího Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka. O hudební složku ceremoniálu se písní českou i hebrejskou postaral Hippy Hou, frontman skupiny Tabasker, o neformální průvodní slovo Saša Michailidis. 

Velvyslanec Státu Izrael, letošního čestného hosta veletrhu, Daniel Meron prohlásil: „Stejně jako Češi, i my v Izraeli milujeme knihy a máme rádi své autory.“ Představil jména významných izraelských spisovatelů, kteří na Svět knihy Praha zavítají, a připomněl významné vztahy našich zemí dokumentované například výstavou o izraelské návštěvě T. G. Masaryka. 

Ministr kultury v demisi Ilja Šmíd zdůraznil, že kultura je to nejdůležitější, co tato společnost má: „Možná si to ne všichni uvědomují, ale my všichni, co tady jsme, to víme.“ Starosta Prahy 7, která se stále více profiluje jako art distrikt, Jan Čižinský pohovořil o výrazně se prohlubující spolupráci této městské části se Světem knihy. Závěrečného slova se pak ujal ředitel veletrhu Radovan Auer. Opětovně poděkoval účastníkům a návštěvníkům veletrhu, jeho podporovatelům a sponzorům a krátce před polednem vyzval ke slavnostnímu přestřižení pásky, čímž byl 24. ročník slavnostně zahájen.

-IK-