Velké díky Plzni

21.09.2018

První ročník veletrhu Svět knihy Plzeň byl zahájen zvukem flétny, na kterou hrál čínský disident, autor a vzácný host Liao I-Wu. Už jen jeho účast naznačila, že plzeňský veletrh je otevřený, svobodný, světový. 

„Knihy doprovázejí lidstvo po celé generace, obohacují nás a jitří naši fantazii,“ řekla v úvodu náměstkyně hejtmana plzeňského kraje Ivana Bartošová. Radoslav Škarda, zástupce čtvrti, na jejímž území se veletrh koná, přiznal, že než se začal věnovat politice, byl knihovníkem, a proto má pro knihy slabost. „Věřím, že se tady v Depu 2015 setkáme za 25 let,“ řekl v narážce na na pražského sourozence plzeňského Světa knihy, který příští rok oslaví právě čtvrtstoletí. 

Hodně štěstí nováčkovi na veletržní scéně popřál i předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka. „Snažíme se knižní svět ovlivňovat, měnit, ne si stěžovat. Měníme ho na úrovni celostátní politiky i na krajové úrovni a právě proto jsme tady,“ vysvětlil důvody vzniku plzeňského Světa knihy. 

Závěrečné slovo samozřejmě patřilo řediteli veletrhu, panu Radovanu Auerovi. „Chtěl bych poděkovat panu Martinu Baxovi, který jako první dal veletrhu zelenou. Díky tomu už to pak šlo ráz na ráz. Rád bych poděkoval také všem místním, že nám pomohli a udělali všechno pro to, aby veletrh byl úspěšný. Věřím, že se tu sejdeme i příští rok a jen u letošního ročníku nezůstane.H

Závěrem došlo k slavnostnímu přestřižení pásky. Veletrh byl zahájen!