V nudě se rodí kreativita

18.07.2019

Potkaly se po třiceti letech poprvé - na pražském Světě knihy. Dánské spisovatelky a překladatelky Lene Kaaberbølová a Ida Jessenová představily své novinky českým čtenářům.

Kromě povolání, lásky k venkovu a toho, že jsou dávné známé, se obě autorky ve svých dílech vydávají rozdílnými cestami. Lene Kaaberbølová aktuálně tvoří dvě fantasy knižní série, v nichž figuruje stejný typ hlavních hrdinek - dívky se zvláštními schopnostmi, které zachraňují svět. Obě díla zaznamenala velký čtenářský úspěch a dočkala se svého filmového zpracování. Kromě fantasy píše Lene Kaaberbølová také detektivky.

Ida Jessenová mluvila na setkání o své knize Nový čas, která se odehrává v roce 1927 a pomocí deníkových zápisků vypráví příběh z krajiny autorčina dětství - středního Jutska v Dánsku. "Proseděla jsem snad roky v archivech a ptala jsem se sama sebe, proč to vlastně dělám. Hlas hlavní hrdinky se pak ozval jednou ráno. Viděla jsem obraz optimistické učitelky, která jede v té nehostinné krajině na kole," prozradila autorka okolnosti vzniku. Kniha je podle jejích slov o svobodě, kterou hrdinka nabývá po smrti svého manžela.

Na závěr setkání se autorky neshodly - jednalo se o téma děti a lhaní. "Myslím, že je důležité naučit děti lhát, protože to vyžaduje fantazii a dobrou paměť. Já sama lžu ve svých knihách velmi ráda," smála se Lene Kaaberbølová. "Děti by měly vždy mluvit pravdu. Ale měly by být vystaveny obrovské nudě, protože pak zjistí, co vlastně chtějí." oponovala s úsměvem Ida Jessenová. "V nudě se rodí kreativita. Děti by se nudit měly," uzavřela Lene Kaaberbølová.