Tomáš Garrigue Masaryk jako velikán v kapse

21.09.2018

Židle v Ateliéru 2 do posledního místa zaplnily děti, které si přišly poslechnout víc o knize T. G. Masaryk očima slečny Alice a Mistra Viktora. Pátá kniha Tomáše Němečka a Tomáše Chluda z cyklu Velikáni do kapsy představuje prvního československého prezidenta z jiného úhlu, než na jaký jsou děti z hodin dějepisu zvyklé.

Tomáš Němeček prokládal své povídání čtením zajímavých pasáží, zatímco ilustrátor Tomáš Chlud vyprávění doplňoval poznámkami a místy i kreslil. Němeček přibližoval kauzy, které prožíval TGM, na současných podmínkách. Děti nejenomže znaly odpovědi na většinu položených otázek, samy se také hlásily s dotazy. A zajímala je i Marie Terezie, Edvard Beneš či vznik tohoto knižního cyklu.

„Když Masaryk slavil v roce 1910 šedesáté narozeniny, připravili mu jeho příznivci oslavu, velebili ho a mluvili o tom, že se jeho krásný a odvážný život chýlí ke konci. Masarykovým odpůrcům se oslava zdála přehnaná. A samotný Masaryk se cítil nesvůj. Tvrdil totiž, že to důležité ještě přijde. A je fakt, že své největší činy udělal až po svých šedesátých čtvrtých narozeninách,“ popisoval dětem Tomáš Němeček jednu ze svých oblíbených historek. Největší pozornost posluchačů si však získal při líčení smutného osudu Anežky Hrůzové a hilsneriády, která následovala.

V rámci dotazů od dětí pak Němeček přiznal, že knihu tvořil zhruba rok a dal si velmi záležet na tom, aby byla fakticky přesná. Tomáš Chlud byl s prací podstatně rychlejší. zabrala mu měsíc a půl, a to i přesto že je v knize na dvě stě ilustrací. „Ze všech knih se mi nejlíp kreslil Jan Hus, protože v jeho případě se dalo nejvíc vymýšlet a vkládat intelektuální humor,“ přiznal ilustrátor.