Tolkienův nástupce

14.05.2019

Jednou z velkých spisovatelských hvězd, které navštívily veletrh, je americký autor sci-fi a fantasy románů Tad Williams.

Jeho knihy Jasný osten, Žal a Trn se staly světovými bestsellery a jeho tvorba je přirovnávána k Tolkienovi. Je dokonce nazýván jeho nástupcem. Toto přirovnání není náhodné. Tolkien je skutečně jeho velkým vzorem a právě díky němu začal psát. Nelíbilo se mu totiž, že se mnozí autoři snaží Tolkienovo dílo příliš napodobit místo toho, aby se jím jen inspirovali. "Oni se ho nesnaží pochopit, nepátrají po tom, co chtěl vlastně říct, a proč se rozhodl něco napsat tak, jak to napsal," vysvětlil. Jeho vlastní tvorba tedy sice vychází z Tolkienova odkazu, ale jinak jde vlastní cestou. A uspěl možná právě proto, že se nesnažil svůj velký vzor napodobit, ale pochopit. 

Na otázku, jak se mu v hlavě rodí fantasy svět vysvětlil, že to není jednoduchý proces, kdy by si jen sedl k počítači a začal psát. "Chodím, dívám se kolem sebe, přemýšlím. Trvá mi, než se mi svět vytvoří v hlavě a teprve pak ho přenesu na papír." Dějové linky hledá ve skutečném světě. "Zaujalo mě, že mocná impéria, kterým velí silní vládci nebo vůdci, se po jejich smrti rozpadají. V historii mě napadá třeba Karel Veliký nebo Alexandr Veliký. A právě tohle téma mě zaujalo a tím jsem se inspiroval," vysvětlil. 

V besedě s návštěvníky veletrhu Tad zavzpomínal i na svou první vydanou knihu. "Když poprvé slyšíte, že vám opravdu vyjde kniha, je to jedna z největších životních událostí, vzrušující zážitek. Pak si ale s postupem let a dalšími vydanými knihami uvědomíte, že se z psaní stala kariéra a cítíte, že prvotní nadšení trochu vyprchává. A tomu se snažím zabránit. Píšu už třicet let a můžu říct, že mě to opravdu baví. Baví mě i cestovat za čtenáři po světě a jsem moc rád, že můžu být i tady na Světě knihy. A fanoušků má Tad Williams v Česku opravdu mnoho. Fronta žadatelů o podpis se vinula kolem celé Střední haly.