Sympatická ochutnávka argentinského kresleného humoru

10.07.2018

Jedním z posledních doprovodných pořadů věnovaných tématu komiksu bylo setkání s významným argentinským karikaturistou Juanem Matíasem Loiseau, kterého ovšem svět zná pod jednoduchým pseudonymem Tute.

Tute v žádném případě nezapře, že je Argentinec. Před diváky totiž předstoupil třiačtyřicetiletý muž ostře řezaných rysů, hustých delších černých vlasů a s týdenním strništěm ve tváři. Není divu, že v publiku byly většinou ženy...

Tute pochází z rodiny, kde bylo přirozenější vyjadřovat se kresbou než slovy. Jeho matka byla sochařka a často si dělala skici svých plastik. Otec byl karikaturistou. Slavným, neboť Tute si pamatuje, jak je na ulicích stále někdo zastavoval a chtěl od tatínka autogram. A Tute chtěl být stejně slavný jako jeho otec. Od malička byl přítomný procesu, jak vznikaly kresby, jak se k nim domýšlely texty, aby byly stručné a úderné, a pak se celá karikatura chystala k tisku. Takže odbornou uměleckou školu vlastně vystudoval doma.

Dnes je Tute nejenom slavný karikaturista, ale je také básník, filmař, písničkář. Právě letos se chystá v rámci koncertního turné prezentovat svoje nové album. Jak sám řekl: „Chci toho dělat hodně, jsem chtivý informací.“ Nabízí se otázka, zda nějaký z oborů své tvorby neupřednostňuje. I na to měl Tute zajímavou odpověď: „Přijde-li mi nějaký nápad, zvažuji, v jakém uměleckém oboru se mi ho podaří nejúderněji prodat. Někdy to může být krásný obrat do básně, jindy námět na písňový text nebo scéna do filmu. Anebo úderná pointa pro kreslený vtip. Teprve, až jsem si jistý, v jakém žánru nápad nejlépe zafunguje, použiji ho.“ Knižní svět ale Tuteho zná hlavně jako autora kreslených vtipů. Používá poměrně minimalistický styl, jeho figurky jsou fazolovitého tvaru. Svými vtipy nejraději řeší obyčejné situace mezi manžely nebo rodiči a dětmi. A také psychoanalytické seance. Psychoanalýza je totiž v Argentině extrémně populární, pravděpodobně nejvíc na světě.

„Jsme příliš odlišní, Rubéne.“
„Hledáš přítele, nebo dvojníka?“

Tute rád ztvárňuje partnerská a rodinná témata. Zajímají ho proto, že jsou univerzální a fungují všude na světě bez rozdílu. Tute toho o mužích a ženách ví opravdu dost.

Raš