Svět na Světě knihy v Praze

08.06.2022

Jako každý rok se na holešovickém Výstavišti představí zástupci literatury mnoha zemí. Kromě Itálie, která je hlavním hostem veletrhu, a Ukrajiny, jíž je věnována zvýšená pozornost, sem míří i autoři z tak vzdálených zemí jako je Argentina nebo Portugalsko. Nebude chybět ani Francie a představí se také naši nejbližší sousedé Slováci, Poláci a Maďaři.  

Z Portugalska zavítá do Prahy sympatický David Machado, jehož román Průměrný index štěstí získal Cenu Evropské unie za literaturu, byl přeložen do dvanácti jazyků a dočkal se i filmového zpracování. Z Argentiny se do Česka vydá Elsa Drucaroff, autorka esejů z oblasti literatury a editorka 11. vydání Kritických dějin argentinské literatury. Islandskou scénu představí královna tamní krimi Yrsa Sigurdardóttir nebo Oddný Eir Aevarsdóttir, autorka Cenou Evropské unie ověnčeného románu Láska v troskách

Dánsko zastupuje mimo jiné tamní nejoblíbenější spisovatelka krimi příběhů Sara Blaedel, jejíž knihy vycházejí v osmatřiceti světových jazycích. Milovníky kriminálních románů potěší i účast britské autorky Cary Hunterové, jejíž série s inspektorem Adamem Fawleym se jen ve Velké Británii prodalo přes milion výtisků a vychází v sedmadvaceti jazycích. Izrael bude na veletrhu zastupovat Etgar Keret, autor, který se proslavil povídkami, grafickými romány i scénáři. Jeho povídková kniha Stesky po Kissingerovi byla označena za jedno z nejvýznamnějších literárních děl v hebrejštině. 

Fanoušci komiksu jistě uvítají účast slovenského autora Daniela Majlinga, jehož komiks Rudo vydal v češtině Labyrint, a představí se také Ivana Gibová, autorka komiksovo-povídkové knihy Eklektik Bastard, která se probojovala do finále prestižní ceny Anasoft Litera. Svůj pohádkový román Dituška a jiní bohové, který v češtině vydává nakladatelství Marlvern, přijede z Maďarska představit Dóra Elekes a slunný Kypr bude zastupovat Antonis Georgiou, který za knihu Album příběhů získal Státní cenu za román a Cenu Evropské unie za literaturu. 

Francouzskojazyčnou literaturu v programu festivalu zastupuje oceňovaná autorka Leïla Slimani zabývající se především ženskými hrdinkami. Do vydání svého prvního románu V lidožroutově zahradě působila jako novinářka, po mimořádném úspěchu této knihy se rozhodla plně věnovat literatuře. Etablovala se jako jedna z předních frankofonních autorek a  napsala několik úspěšných knih, jako například vysoce ceněnou Něžnou píseň, za kterou získala Prix Goncourt, nejvyšší francouzské literární ocenění. Autorčin zatím poslední literární projekt Země těch druhých je trilogií o vlastní rodině na pozadí marocké cesty k nezávislosti. První ze tří knih vydalo v češtině nakladatelství Argo pod názvem Válka, válka, válka. Druhý díl trilogie právě vyšel ve francouzštině. Cílem trilogie je "dát Maroku důstojnost na poli románu", i proto se děj knihy odehrává v časech tak neklidných a lidsky významných, jakými byla doba před a po získání nezávislosti. Slimani nicméně k této látce nepřistupuje jako historička, ale jako spisovatelka: předlohou pro její knihu jsou lidské bytosti a jako ve většině jejích děl jsou to především ženy.