Svět knihy zahájen!

10.06.2022

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2022 přivítal včera první návštěvníky!

"Jsem moc rád, že vás tu všechny mohu přivítat. Zatím vše funguje, výstaviště je od otevření plné návštěvníků a doufám, že to tak zůstane po všechny dny," řekl na úvod slavnostního zahájení veletrhu Svět knihy jeho ředitel Radovan Auer. Připomněl, že poslední dva roky byly pro veletrh složité vzhledem k pandemii a ani letošní ročník se neobešel bez komplikací, protože obvyklé veletržní dějiště, tedy Průmyslový palác, prochází rekonstrukcí. Bylo třeba rozbít stany, v tomto případě doslova, na prostranství u Křižíkových pavilonů. V několika velkých altánech však návštěvníci najdou vše, na co jsou zvyklí. Jsou tu místa pro besedy, stánky nakladatelů i knihkupců, prostor pro odpočinek i občerstvení. "Jsme si vědomi toho, že rekonstrukce konání veletrhu ztížila, ale jsem ráda, že jsme se tady v areálu holešovického výstaviště i přesto setkali," dodala radní hl. m. Prahy pro kulturu Hana Třeštíková.

První den mezinárodního veletrhu Svět knihy. Foto:@archiv Svět knihy

Radovan Auer poděkoval ministerstvu kultury, které letošní ročník podpořilo, a umožnilo tak jeho pořádání i v ekonomicky komplikované době. "Jako vášnivý čtenář jsem rád, že se veletrh podařilo uskutečnit. Jsem si vědom toho, že současná tíživá ekonomická situace dopadá i na knižní trh, ale pevně věřím, že kombinací podpory státu a zájmu Čechů o čtení se z nelehké situace dokážeme dostat," řekl ministr kultury Martin Baxa.

Čestným hostem letošního ročníku je Itálie, kterou na slavnostním zahájení zastoupil velvyslanec v České republice Mauro Marsili. "Kreativita, vášeň, nadšení, styl a různorodost, to jsou charakteristiky italské knižní produkce. A tohle všechno chceme předvést českým čtenářům. Představíme, co se na italské literární scéně děje, zajímavá díla a jejich autory. Jsme opravdu rádi, že tu můžeme být."

Martin Vopěnka, předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů, připomněl, že veletrh poskytl velký prostor také zástupcům ukrajinské literární scény. "Říká se, že ve válce mlčí múzy, ale to nesmíme dopustit. Ukrajinské múzy musí být vidět a slyšet."

Závěr slavnostního zahájení patřil přestřižení symbolické pásky a připomenutím motta letošního ročníku z pera italského autora Umberta Eca: "Žijeme pro knihy a je to sladké poslání ve světě upadajícím a zmítaném nepořádkem."