Svět knihy v Památníku ticha

06.05.2018

Program Světa knihy i tentokrát opustí pavillony Výstaviště. Jedním z míst, kam můžete přijít na autorské čtení či diskuzi, je Památník ticha v Bubnech. Naplánujte si návštěvu jednotlivých akcí a přidejte se k facebookové události.

Foto: Karel Cudlín, Památník ticha Nádraží Bubny
Foto: Karel Cudlín, Památník ticha Nádraží Bubny

Program Světa knihy v Památníku ticha:

Autorské čtení z publikací Přírodní školy / 10. 5. 17:00
Málokterá střední škola má tak bohatou ediční řadu jako Gymnázium Přírodní škola, která pod autorským vedením ředitele Františka Tichého proměňuje svá bádání a prožitky v knihy oceněné řadou uznání.

Představení anglického překladu knihy Spolek pro ochranu zvířat J. R. Picka / 10. května 18:30
Představení anglického překladu knihy J. R. Picka (1925 - 1983) českého spisovatele, textaře a dramatika židovského původu, který za války prošel Terezínem. Po studiu působil jako redaktor Literárních novin, byl spisovatelem z povolání a dramatikem v okruhu I. Vyskočila. Za normalizace byl zakázaným autorem. Hosté: Zuzana Justmanová, sestra spisovatele, překladatel Alex Zucker, ilustrátor Jiří Grus. Moderovat bude David Vaughan.

Nenalezená identita: Žid či Izraelec / 11. května 15:00
V době globalizace, migrace, multikulturalismu a prostupování všeho vším nabývá otázka identity na důležitosti a stává se zásadní vůzvou. Pro ni a v jejím jménu lidé zabíjí a jsou zabíjeni. Ale co to identita je? Co určuje, kým jsme? Jak se dá najít?
Hosté: Asaf Gavron, Hadar Garlon, A. B. Jehošua. Moderuje Hana Ulmannová. Diskuse bude tlumočena do češtiny.

Autorské čtení Davida Vaughana / 11. května 17:00
Čtení britského publicisty žijícího v Praze z připravovaného anglického vydání knihy Slyšte Můj hlas. Následuje diskuse o dnešním odkazu mnichovské krize. Hosté: Michael Tate z nakladatelství Jantar Publishing a Ondřej Houska, redaktor Hospodářských novin a bývalý zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu. Moderuje Alex Went. Následná diskuse bude probíhat v angličtině.

Úděl druhé generace - vzpomínky či dědictví / 12. května 14:00
Úvahy o „nezaviněné vině“ dědiců velkých příběhů 20. století. Uvádí Jan Burian v osobní konfrontaci se svým životním tématem o vztahu k vlastnímu otci a jeho schizofrenické roli v budování i destrukci nezávislé divadelní kultury.

„Divný kořeny“ - prezentace audioknihy Hany Frejkové / 12. května 17:00
Herečka a šansoniérka původem z německo-židovské rodiny zveřejnila své dramatické vzpomínky již v roce 2007 v nakladatelství Torst. Koncem minulého roku vydal Radioservis unikátní audioknihu, kterou si autorka sama načetla.

Obrození národů - obrození střední Evropy / 13. května 16:00
Ve 20. století si procesem národního obrození prošlo množství národů, které byly předtím, často po celá staletí, součástí velkých říší. Tyto říše rozdělovaly střední Evropu do jasně ohraničených a mnohdy znepřátelených bloků. Začala spolu s návratem těchto národů existovat také střední Evropa coby politická realita? A má nám stále co říct? Účinkují: Jacques Rupnik, Paweł Ukielski, Jozef Banáš; moderátor: Michal Stehlík. Tlumočeno do češtiny.


  • Adresa památníku je Bubenská 177/ 8b, další informace naleznete na webu.