Z médií: Veletrh Svět knihy bude plný Izraelců. Přijedou spisovatelé Grossman či Jehošua

19.02.2018

Čerstvý držitel Mezinárodní Man Bookerovy ceny, pravidelný kandidát na Nobelovu cenu za literaturu nebo autor populárních detektivních románů dorazí na letošní veletrh Svět knihy v Praze. Izraelská delegace zahrne prozaiky Davida Grossmana, Avrahama B. Jehošuu, Asafa Gavrona a Drora Mišaniho.

Po roční pauze bude mít veletrh Svět knihy opět čestného hosta. Vloni nové vedení akce v čele s Radovanem Auerem čestného partnera dojednat nestihlo, letos se jím stane Izrael. V rámci oslav sedmdesáti let od svého vzniku do Prahy pošle své přední romanopisce v čele s Davidem Grossmanem.

Čtyřiašedesátiletý autor se vloni stal držitelem Mezinárodní Man Bookerovy ceny za román Přijde kůň do baru. Ten si brzy přečtou také Češi - u příležitosti květnového veletrhu jej v překladu vydá nakladatelství Mladá fronta.

Kniha se odehrává během zhruba dvou hodin, kdy v klubu malého izraelského města probíhá stand-up vystoupení komika jménem Dovele.

"Přechází ve vážné vystoupení ublíženého muže, jenž se vždy za pět minut dvanáct zachrání vtipem, ale ve skutečnosti účtuje s životem jako na smrtelném loži. Líčí strašné soužití s rodiči, šikanu v dospívání, jednu tragédii za druhou," napsaly o knize Hospodářské noviny.

Víc na aktuálně.cz