Svět knihy Praha pro mladé

11.05.2023

V rámci programu festivalu Svět knihy Praha proběhne již tradičně také den věnovaný čtenářům young adult literatury. V sobotu 13. května opanuje Literární sál Humbook Stage a autorky a autoři, kteří svou tvorbu zaměřují na čtenáře ve věku teenagerů.

Pestrý program pod taktovkou Humbooku začíná v 10 hodin besedou na téma tvorby fantasy světů. O pravidlech, vnitřní logice i historickém pozadí fantazijních světů budou vyprávět autorky, které mají s jejich tvorbou bohaté zkušenosti: Denisa Černá, Kateřina Havlíková, Petra Martišková a Lucie Ortega. 

Naopak do pořádně reálného světa diváky zavede beseda Contemporary na hraně reality. Jak moc odrážejí contemporary knihy reálný život a jeho složitosti? Píšou autoři jen o tom, co sami zažili? Nebo si dělají rešerše a baví se s lidmi, kteří mají problémy jako jejich postavy? Diskutovat bude čtveřice spisovatelek: Tereza Marková, Ola alias Nofreeusernames, Alena Štraubová a Eliška Václavíková.

Možnosti, jak se stát spisovatelem, a co všechno vydání knihy obnáší, představí Kristýna Dostálová, Aleš Novotný a Zara M. P. Cole. A o tom, jak se tvoří young adult komiks a jak se žije ve stínu superhrdinů, kterým jsou dnem i nocí v patách novináři, si budou povídat Štepánka Jislová, Viktor Svoboda a Martina Fischmeister.

Letos poprvé bude mít Humbook Stage také zahraničního hosta. Bestsellerová autorka oblíbených Časodějů a Lunasterů, ukrajinská spisovatelka Natalja Šcerba, prozradí řadu zajímavostí o své tvorbě a dojde na křest její fantasy novinky Finista – Dům snů. Aby vše nebylo jen o besedování, Humbook do programu zařadil i hru Little Box of Yes, ve které vybraní autoři a osobnosti young adult knižní scény budou přímo na pódiu vytvářet zbrusu nové