Svět knihy Praha 2022 se zaměří na poslání žít pro knihy

21.01.2022

Ukáže bohatství Itálie, dá prostor Literatuře jako hlasu svobody a osloví malé čtenáře

"Žijeme pro knihy a je to sladké poslání ve světě upadajícím a zmítaném nepořádkem." Tento citát z díla Umberta Eca si organizátoři vybrali za motto pro nadcházející 27. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha. Slova významného autora zároveň vyjadřují dlouhodobé poslání akce. Pomyslnou literární kotvu ve stále nejisté době najdou návštěvníci od 9. do 12. června opět na Výstavišti Praha. V roce 2022 Svět knihy Praha představí jako čestného hosta rodnou zemi Umberta Eca - Itálii. Prostor dá opět Literatuře jako hlasu svobody, známým českým a světovým autorům i programu zaměřenému na získávání malých čtenářů.


Rolí Světa knihy Praha je vést ke knihám a literatuře. Slevit z tohoto cíle nechce ani v pandemické době, která přináší mnohé těžkosti všem, kteří nějakým způsobem k literatuře patří. Od finančních otázek až po ty politické, od úkolu vzdělávat mladé čtenáře po šíření povědomí o autorech nezaslouženě přehlížených. Tato podpora není samoúčelná - nic z toho Svět knihy Praha nedělá pro sebe, ale pro knihy a pro ty, kteří je přivádějí na svět.

Své poslání vyjadřuje veletrh citátem italského romanopisce, esejisty, filozofa a sémiotika mezinárodního měřítka Umberta Eca, který si letos zvolil za své motto. „Abychom učinili citátu slavného spisovatele zadost, věnujeme tento ročník všem, kteří žijí pro knihy, ať jsou to autoři, překladatelé, nakladatelé, knihkupci, knihovníci či mnozí další. Protože žijeme pro knihy. A žijeme pro ty, kteří žijí pro knihy," dodává dramaturg Světa knihy Praha Guillaume Basset.

Volba Umberta Eca, který by letos oslavil devadesáté narozeniny, souvisí s výběrem čestného hosta 27. ročníku. Ten návštěvníkům přiblíží literární bohatství Itálie, země se silnou literární tradicí. Svět knihy Praha připomene i další důležitá výročí italských literárních osobností, jejichž tvorba překračuje hranice jejich domoviny. Rovné století uplyne od narození kontroverzního filmaře a spisovatele Piera Paola Pasoliniho nebo významné italské autorky Elsy Morante.

Italský program se zaměří především na současné autory, jejichž knihy vyšly v českém překladu v posledních letech. Není náhodou, že Itálie se stává čestným hostem v roce, kdy si připomínáme 100 let od založení Italského kulturního institutu v Praze, vůbec nejstaršího ze všech současných 83 Italských kulturních institutů na světě. „Itálie je zemí velikánů světové literatury, jako jsou Ovidius, Dante, Niccolò Machiavelli, Curzio Malaparte či Umberto Eco. A takovou kolébkou zůstává i dnes. Rozmanitost a bohatství italské literární tvorby je vynikajícím příkladem světově proslulé literatury," upozorňuje dramaturg veletrhu Guillaume Basset.

Svět knihy Praha i v roce 2022 bude pokračovat v programu Literatura jako hlas svobody. V návaznosti na tradici disidentské literatury v někdejším Československu nabízí festival v této sekci veřejnou tribunu autorům bojujícím za svobodu. Azyl a podporu tu najde usilování o nejrůznější druhy svobody, od politických disidentů po neortodoxní myslitele, od bojovníků za genderovou rovnoprávnost po kontroverzní spisovatele. Literaturu jako hlas svobody předznamenala v roce 2019 stejnojmenná diskuse dvou nobelistů: Herty Müller a Maria Vargase Llosy. O dva roky později, v prvním příspěvku programu, upřel festival pozornost na Bělorusko. Rovněž letos se chystá návštěva řady osobností ze zemí, kde svoboda slova není běžným pojmem a fungování společnosti nestojí na demokratických principech.

Veletrh Svět knihy Praha patří také dětem - stejně jako by k dětem rozhodně měly patřit knížky. O to, aby v době tabletů a mobilů nezapomněly číst, se veletrh snaží zajímavými workshopy a besedami. Připravuje setkání s řadou oblíbených autorů a ilustrátorů, nedospělé návštěvníky zabaví divadlem a nejrůznějšími dílnami a myslí i na pořady s naučnou tematikou. Malým čtenářům je zasvěcen především pavilon Rosteme s knihou. Název dostal podle stejnojmenné kampaně, již organizuje společnost Svět knihy.

Do Světa knihy Praha 2022 vstoupí zájemci opět na Výstavišti Praha v Holešovicích, ovšem z důvodu rekonstrukce Průmyslového paláce v nových prostorách. "Návštěvníci budou do areálu vcházet branou pod Maroldovým panoramatem. Zde vznikne nová piazzetta, srdce celé akce. Vlevo na tzv. Bruselské cestě vyroste dlouhá hala a dále se návštěvník bude moci vydat do Křižíkových pavilonů. Programové sály budou především ve stanech, které tak ještě více 'zabydlí' areál. Celý koncept je připraven tak, aby fungoval v případě chladného a deštivého počasí i v případě spíše očekávatelného počasí letního," popisuje ředitel Světa knihy Radovan Auer.

Největší svátek knihy v Česku se v roce 2020 nemohl uskutečnit kvůli pandemii, loni se po vynucené pauze ale vrátil s úspěchem zpět jak pro vystavovatele, tak především pro návštěvníky. Ve světě stále "upadajícím a zmítaném nepořádkem" si na veletrh našlo cestu na 34 tisíc lidí, aby se seznámili s nabídkou 288 vystavovatelů a účastnili se 481 programů. "Naším vysněným cílem je, abychom se letos přiblížili k poslednímu předpandemickému rekordnímu ročníku, kdy jsme přivítali více než padesát tisíc čtenářů. Tomu přizpůsobujeme kvalitu i rozsah programu a expozic," uzavírá Auer.