Svět knihy Praha 2021 zve knihomily k návštěvě v červnu

19.01.2021

Pořadatelé mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha se rozhodli uspořádat tuto největší oborovou akci v červnovém termínu. Od 10. do 13. června 2021 se tak mohou návštěvníci těšit, že se veletrh letos, po loňském nuceném zrušení, na Výstavišti Praha v Holešovicích opět uskuteční.

Bližší informace k aktuálním přípravám týkajícím se letošního mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha sdělil jeho ředitel Radovan Auer: „S ohledem na domácí i mezinárodní epidemiologickou situaci a plánovanou rekonstrukci průmyslového paláce se nabízí jediný možný termín - 10.-13. června 2021. Vzhledem ke klíčovému významu této největší knižní a literární akce v ČR, nepostradatelnosti pro knižní obor i mezinárodní rezonanci byl daný termín schválen a my zahajujeme ostrou fázi příprav na něj.“

Maximum literárního a kulturního programu plánují organizátoři přesunout mimo Průmyslový palác tak, aby celá akce byla vzdušnější a eliminoval se úzký kontakt návštěvníků. Kromě již stávajících prostor, ve kterých veletržní program probíhal, jako je Lapidárium Národního muzea, Gauč ve Stromovce či pavilony před palácem, je plánováno využíti dalších prostor, jež unikátní areál Výstaviště nabízí.

„V případě, že to bude aktuální situace v červnu vyžadovat, jsme připraveni na místě provádět antigenní testy na COVID-19, a na akci tak budou přítomny pouze osoby s negativním testem. Celkové rozložení vystavovatelských expozic zůstane do značné miry zachováno, jen se budeme snažit zvětšit jejich odstupy,“ upřesňuje záměry pořadatelů vzhledem ke koronavirové situaci Auer.

Čestným hostem letošního ročníku bude literárně silná Francie, speciální pozornost však bude věnována i Polsku, jehož prezentace se v loňském roce nemohla uskutečnit. Motto ročníku „Můj domov je v jazyce“ má za cíl zkoumat otázky vztahu literárních děl i jejich autorů k jazyku, ke geografické i mentální příslušnosti k dané zemi.

Po loňské náhradní aktivitě za zrušený veletrh, kdy byly vysílány online přenosy čtení českých spisovatelů, bude tato zkušenost dále rozvíjena i v červnu na veletrhu především k živé prezentaci knih a autorů či mezinárodních debat.

„Jsem životním optimistou, a proto se již nyní těším na pěkné letní setkání s návštěvníky v červnu na Výstavišti,“ uzavírá Radovan Auer.